Kadınlar Duysun

Enfes Kurabiye Çeşitleri

08.06.2018
142
Enfes Kurabiye Çeşitleri

Ülkemizin yemek kültürü dünyada odlukça önemli bir yer sahiptir. Ve günümüzde yiyeceklerin lezzeti kadar günümüzde oldukça önemli bir hale gelmiştir. Kurabiyeler bu anlamda büyük farklılıklar göstermiştir. Özellikle ülkemizde kurabiyeler oldukça önemli bir yere sahiptir. Misafir ağırlamalarında ve çocukların tüketiminde ilk akla gelen tarif büyük oranda kurabiye tarifleri olmaktadır. Bu anlamda tırtıl kurabiye tarifi çeşitleri hem mideye hem de göze hitap eden tarifler olarak göze çarpmaktadır.

Özellikle günümüz çocukları için yiyebileceği onca seçenek içerisinde görsellik lezzet kadar önemli bir hale gelmiştir. Bu tırtıl kurabiye tarif çeşitleri ile çocuklar için bu kurabiyeler oldukça çekici bir hale gelecektir. Bu sayede artık çocuklar sağlıksız abur cuburlar yerine sağlıklı ev yapımı kurabiyeleri afiyetle yemiş olacaklardır.

Tam Kıvamında Tırtıl Kurabiye Tarifi
Hem mideye hem de göz hitap eden tam kıvamında leziz ve sağlıklı tırtıl kurabiye tarifi ise şu şekildedir; Tarif 10 kişilik olup tahminin hazırlama süresi ise 30 dakikadır.
Malzemeler:

  • 150 gr yumuşak tereyağı
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 2 çay bardağı pudra şekeri
  • 1 adet yumurta
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • Alabildiği kadar un

Tırtıl Kurabiyenin Yapılışı: Oda sıcaklığında iyice yumuşamış margarinin üzerine vanilya dökerek iyice özdeşleşinceye kadar karıştırılmalıdır. Daha sonra zeytinyağı, kabartma tozu ve yumurta eklenerek karıştırmaya devam edilmelidir. Daha sonra azar azar un ilave edilip iyice karıştırılmalıdır. Yumuşak bir hamur elde edilene kadar un ilave si yapılmalıdır. Hazırlanan hamur ise üstü örtülü bir şekilde 20 dakika bekletilmelidir.
Daha sonra ise fırın tepsisine yağlı kâğıt boş yer kalmayacak şekilde yerleştirilmelidir. 20 dakika bekleyen hamur tırtıl uçlu sıkma torbasına doldurularak tepsiye muntazam ve aynı boyutlarda sıkılmalıdır. Önce ısıtılan fırına tepsi koyularak 175 derecede 15 dakika pişirilmelidir. Fırından çıktıktan sonra 30 dakika dinlendirilmeli ve daha sonra üzerine pudra şekeri dökerek servis edilmelidir.
Sağlıklı Beslenme İçin Kurabiye
Günümüzde çocuklar için beslenmede görülen en önemli tehlike yapılan sağlıksız beslenmende kaynaklanmaktadır. Dışarıdan alınan ve katkı maddeli besinler çocukların gelişimi için oldukça büyük bir olumsuzluk oluşturmaktadır. Bu sebeple ev yapımı yiyeceklerin özendirilmesi gerekmektedir. Tırtıl kurabiye tarifi gibi hem mideye hem de göze hitap eden tarifler sayesinde artık çocuklar ev yapımı güvenli, sağlıklı ve aynı zamanda leziz besinlerle beslenmiş olacaklardır.