Kolanın Zararları

29 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 5.550 kez okundu.

Dünyanın tamamına mal olmuş bir ürün olan kola ve kola benzeri asitli içecekler insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor. Kalp hastalıklarından diş ve diş eti problemlerine kadar birçok farklı noktada ciddi sağlık sorunları ortaya çıkaran kolanın zararları Karen Hill imzalı bir kitapta ayrıntısı ile anlatılıyor. Kitaba göre kola kilo aldırıyor, dişleri çürütüyor, karaciğerde yağlanma yapıyor.

Kola Bağımlılık Yaratıyor

İçeceğin bu kadar yaygın olarak tüketilmesinde en büyük etken alışkanlık yaratıyor olması. Uzmanlar tarafından onaylanan bu duruma göre kola insan vücudunda tıpkı sigara veya alkol gibi kimyasal bir bağımlılık yaratıyor. Bünyesi düzenli olarak kola içmeye alışmış bireyler kola içemediklerinde baş ağrıları çekiyor ve uykusuzluk problemleri ile bile karşı karşıya kalabiliyor. Bırakmak zor olsa da ikinci günden sonra kola bağımlılığı sona eriyor vücut sağlıklı işleyişini sürdürüyor. Halen birçok farklı yerde bol miktarda kola bağımlısının olduğu biliniyor. Ancak kolanın sağlık üzerinde geri dönülmez etkileri olduğu da uzmanlar tarafından defalarca kanıtlanmış durum.

Kolanın Yol Açtığı Hastalıklar

Kola öncelikle içeriğindeki fazla şeker nedeni ile kilo alımına ve obeziteye neden oluyor. Buna paralel olarak karaciğer yağlanmasına da kısa sürede yol açabiliyor. Hipertansiyon da kolanın zararları arasında yer alıyor. Asitli yapısı reflüye neden olurken dişlerin çürümesine, diş etlerinin sağlığını kaybetmesine de yol açıyor. Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara da zemin hazırlıyor. Bunun yanı sıra kemik erimesi ve hatta kansere bile neden olabiliyor.

1- Fazla kilo ve yağlanma
2- Karaciğer hasarı
3- Diş çürümesi
4- Böbrek taşları ve Kronik böbrek hastalığı
5- Asit reflü
6- Kemik erimesi
7- Hipertansiyon
8- Kalp hastalığı
9- Sindirim bozukluğu
10- Alzheimer (hafıza kaybı)
11- Kanser
12- Şeker Hastalığı

Kolanın Zararlarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Birçok kişi günde bir litreden fazla kola tüketiyor. Bu da kolanın zararlarının en üst seviyelere çıkmasına neden oluyor. Bu zararlardan uzak kalabilmek için kola tüketimini azaltmaktan ziyade sıfıra indirmek uzmanlar tarafından öneriliyor. Kola içmeyi bıraktıktan sonraki günlerde gelişen aşırı isteklere kulak asılmaması ve kolanın hiçbir koşulda tüketilmemesi bütün bu hastalıklardan korunabilmek için en önemli adım. Kolanın bırakılmasının ardından sindirim sistemindeki olumlu değişiklikler gözle görülebileceği gibi kilo kaybının yaşanması da söz konusu olabilmektedir. Bu şekilde kolanın zararlarından tamamen korunmak mümkün olacaktır.

Kola İçtikten Sonra Vücudunuzda Neler Oluyor ?

Etiketler:

Türkiye'nin En Büyük Astroloji Sayfasına Davetlisiniz
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git