Manyetik Kilit Nedir?

6 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 123 kez okundu.

Manyetik kilit, mıknatıslarla ve düşük enerjili elektrikle çalışan bir kapı güvenlik sistemidir. Bu tip yapılarda, mıknatısın işlevini yerine getirebilmesi için, elektriğe ya da elektrik akımına ihtiyaç duyulur. Kurulan sisteme elektrik verildiği anda, kurulmuş olan plakalar mıknatıs görevi görerek tutunmasını sağlar. Karşı kısmında bulunan metal plağı da, yüksek çekimiyle çekerek tutar. Elektromanyetik kilit adı da verilen bu sistemler oldukça küçük boyutlarda bulunuyor. Manyetik kilit ürünleri dışında elektrikli kilit karşılıkları ile oluşturabileceğiniz güvenlik sistemleri de tercih edilen sistemler arasında yer almaktadır.

Nasıl Çalışır?

Genellikle küçük boyutlarda ve az enerji ile çalışan manyetik kilit günlük hayatı oldukça kolaylaştırır. Ortalama olarak üretilenlerin çoğu 12 Volt ve 24 Volt ile çalışır. 60 kg ile 1500 kg arasında tutma ve taşıma kapasitesi bulunuyor. Firmaların tercihlerine göre, 60 kg, 180 kg, 300, 500 ve 1500 kg şeklinde farklı tutma ve taşıma kapasiteleri bulunuyor.

Ne İşe Yarar?

Bu kg seçeneklerinin anlamları da, kapıya uygulanan baskının gücü karşısında açılıp açılmayacağını gösteriyor. 180 kg taşıma ve tutma kapasiteli alınan bir kapı en fazla 180 kg değerinde yapılan, tekme ve darbelere karşı koruyucudur. Baskı 180 kg değerini aştığında kapı da otomatik olarak açılır. Bu yüzden sağlam güvenlik önlemleri için, en yüksek tutucuya sahip kapılar tercih edilmelidir.

Elektromanyetik Kilit Özellikleri

Manyetik kilit, aynı zamanda acil durumlar için de kolaylık sağlar. Bu yüzden son zamanlarda acil çıkış kapısı olarak da kullanılıyor. Yapılarda kullanılan manyetik kilit herhangi bir acil durum ve deprem, sel, yangın gibi doğal afetler karşısında devre dışı kalıyor ve acil çıkış kapısı olarak tercih ediliyor. Bu sistem günlük yaşamda kilitli olarak kullanılacağı için gereksiz elektrik ve enerji harcamalarının da önüne geçilebilir.

Nerelerde Kullanılır?

Manyetik kilitler ve elektrikli kilitler genel olarak acil çıkış kapılarında tercih edilse de, normal kapılar için de güvenlik adına kullanılabilir. Binalarda, ofislerde, hastanelerde veya bankalarda güvenlik önemli bir faktör olduğu için kullanıma uygundur. Bu kilit sistemleri, kart okuyucu, uzaktan kumanda, şifreli geçiş, hareket sensörleri ve çeşitli butonlar yoluyla kontrol edilebilir. Kullanımı ve güvenliği oldukça önemli bir etkendir.

Türkiye'nin En Büyük Astroloji Sayfasına Davetlisiniz
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git