Tırnak Bakımı Ertelenmemeli! Tırnak Bakım Aşamaları Nelerdir?

22 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 989 kez okundu.

Kişisel bakımınız insan ilişkilerinde oldukça önemlidir. İnsanlar her ne kadar iç güzelliğin önemli olduğunu savunsalar da iç güzellik kadar dış güzelliğinize özen göstermeniz gerekir. Günlük yaşantınızda, iş hayatında veya sosyal ortamlarda bulunduğunuzda dikkat edilen el, yüz, kılık kıyafet, saç bakımının özenli olması gerekir. El ve ayak tırnak bakımı bay, bayan ayırt edilmeden özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Yurt dışında yapılan araştırmalar sonucunda bir yıl içerisinde ülkemize oranla tırnak bakımı ve tırnak kozmetiğine ayrılan bütçe daha fazladır.

Tırnak Bakımı Aşamaları Nelerdir?

1.Aşama Tırnak Kesimi

Tırnak bakımında en önemli nokta tırnak kesimi olmaktadır. Tırnaklarınızın kesilirken kırılmaması için sıcak suyun içinde biraz bekletip kesmeniz yeterlidir. Tırnak kesiminde diğer önemli nokta tırnağınızı düz mü yoksa oval mi kesmeniz gerektiğidir. Tırnaklarınızda batık olmaması için ayak tırnaklarınızı düz kesmelisiniz, el tırnaklarınızı ise oval kesmeniz gerekir nedeni ise bir yere takılmasını önlemek içindir. Tırnaklarınızı keserken sağa sola sıçramasını önlemek için tırnak makasınızı ıslatmanız yeterli olacaktır.

Tırnağınızı kestikten sonra törpüleyerek kırılmalarını önlemiş olur hem de güzel bir görünüm elde edersiniz. Törpüleme işlemi de bittikten sonra elinize ve ayak tırnağınıza vazelin sürünüz.

2.Aşama Tırnak Törpüleme

Sürmüş olduğunuz vazelinin iyice cilt tarafından emilmesini bekledikten sonra törpü işlemine geçebilirsiniz. Törpüleme işinde önce kara vermeniz gerekir oval mi yoksa küt mü törpülemek gerektiği hakkında. Ayaklarınızdaki tırnakları düz törpülemeli, ellerinizdeki tırnakları da oval veya küt törpüleyebilirsiniz.

3.Aşama Kütikül Temizliği

Tırnak bakımında kesilmemesi önerilen kütiküllerin tırnağı enfeksiyonlara karşı koruyan bir yapıya sahiptir. Görüntüsünden dolayı kesmek isterseniz öncelik olarak tırnaklarınızı nemlendiricilerle nemlendirin daha sonra kesme işini gerçekleştirin. Tırnak temizliği için kütikül temizleyici kremler de kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Türkiye'nin En Büyük Astroloji Sayfasına Davetlisiniz
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git