Kadınlar Duysun

CİLTTEKİ SEBUM MİKTARI KONTROLÜ NASIL SAĞLANIR?

12.01.2021
53
CİLTTEKİ SEBUM MİKTARI KONTROLÜ NASIL SAĞLANIR?

Vücutta meydana gelen her reaksiyonun altta yatan bir nedeni ve elbette ki bu nedenin bir çözümü vardır. Ciltte sıklıkla görülen sorunlardan biri, aşırı yağlanma, sivilce, siyah nokta ve parlama sorunudur. Bu sorunun altında yatan neden, ciltte doğal şekilde bulunan sebum miktarının fazla üretilmesidir. Bu maddeyi kontrol altına almak, sizler için bir sorun olmaktan çıkarmak mümkün. Hayatınıza ekleyeceğiniz birkaç ufak rutin ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Biz de bu yazıda sebumu mercek altına alarak sizler için sorun olmaktan çıkaracağız.

Sebum Nedir?

Sebum, ciltte bulunan yağ bezlerinin ortaya çıkardığı salgıya denilmektedir. Yağ bezeleri, vücudun normal işleyişinde “sebum” olarak adlandırılan bir maddeyi saldılar. Aslında bu sebumun amacı cildinizi korumaktır. Yani oldukça faydalı bir işlevi vardır. Yağ bezlerinin büyük bir kısmı, kıl köklerinin içinde bulunur. Sebum da bu kıl kökünün yüzeyindedir. Farklı sebeplerden sebum (yani yağ), kıl kökünden dışarı çıkamazsa burada birikmeye başlar ve bu birikme de sivilce, yağlanma gibi sorunları beraberinde getirir.

Sebum, cildin pH seviyesini ideal oran olan 5.5’te tutmak için önemli bir yağdır. İçinde bulunan yağ asitleri ile cilt, sahip olması gereken nemi korur. Bu seviyeyi korumak biraz da sizlere düşmektedir. Beslenme alışkanlıklarınızdan tutun da kullandığınız cilt temizleme ürünlerine kadar her şey, bu sebumun ideal seviyede kalmasına yardım eder.

Sebum Miktarı İdeal Seviyede Kalmazsa Ne Olur?

Sebum miktarı ideal oranda kalmadığında, yani fazla salgılandığında ciltte yağlanma, akne meydana geldiği gibi az salgılandığında da kuruluk meydana gelir. Bu az salgılanma, yaş ilerledikçe daha çok ortaya çıkar. Bu sebeple özellikle 30 yaşın üzerindeyseniz cildinizin sebum miktarını korumak için ayrı bir özen göstermelisiniz.

Sebum miktarının artmasına neden olan, cildinizde yağlanma, sivilcelenme gibi sorunları meydana getiren birkaç ürünü şöyle sıralayabiliriz: Süt, çikolata ve şekerli besinler, tuz, glüten, hazır meyve suları, fast food. Eğer cildinizde aşırı sebum üretimi sorunu varsa bu yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Sebumun Ciltteki Görevi Nedir, Ne İşe Yarar?

Sebum her ne kadar ciltte yağlanmaya sebep olan özelliği ile tanınsa da aslında cilde oldukça fayda da sağlayan bir yağ çeşididir. Vücudumuzda bulunan her şeyin bir görevi olduğu gibi sebumun da önemli bir görevi vardır: Cildi korumak. Peki, sebum cildi neyden korur?

Sebum, cildin yumuşak, elastik olmasında en önemli paya sahip bir yağdır. Özellikle kuru bir cilde sahip olanlar bilir ki cildin yeteri nemi alamaması acı verici bir şeydir. Çünkü istediğimiz gibi gülebilmek, konuşabilmek ya da taze, genç görünebilmek için cildin neme ihtiyacı vardır. İşte gerekli olan bu nem, sebum tarafından karşılanır. Cilt, aşırı sebum üretmediği takdirde daha ışıltılı ve canlı görünür. Nemini koruyan cilt, yorgun görüntüden de uzak kalınmasına yardım eder. Böyle bir cilt de haliyle esnekliğini korur. Kış mevsimi geldiğinde kuruma, çatlama gibi sorunlarla karşılamaz.

Sebumun cilde sağladığı bir diğer fayda, cildi gelebilecek alerjenlerden, bakterilerden, mantarlardan korumasıdır. Yani sebum, âdeta bir kalkan işlevi görerek cildinizin zarar görmesini engeller. Bilindiği gibi dışarı her çıktığımızda cildimiz çeşitli etkenlere maruz kalır. Hava kirliliği, güneş ışınları, mevsimsel değişiklikler… Bu sebepleri çoğaltmak mümkün. Tüm bu sebeplerin tek çaresi sebum kontrolünü sağlamaktan geçer. Sebum, gerektiği ölçüde salgılandığında cildinizi güneşin lekelenmeye, havanın kirlenmeye yol açan etkilerinden korur. Bakterilerden, mikroplardan uzak kalan cilt, temiz olur. Haliyle temiz cilt sağlıklı, taze görüntüyü de beraberinde getirir.

Ciltte Sebum Miktarı Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Cilt için bu kadar değerli olan, fakat az ya da fazla salgılanması durumunda istenmeyen sonuçları beraberinde getiren sebumu kontrol etmek mümkün. Bunu beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklik ile sağlayabilirsiniz. Ciltte aşırı yağlanmaya sebep olan yiyeceklerden uzak durmanız ilk yapmanız gereken şey. Özellikle çekirdek, kaju gibi kuru yemişleri, hamburger gibi hazır yiyecekleri çok tüketiyorsanız hemen uzak durmalısınız. Çünkü bu besinlerin içinde bulunan yağ, vücudunuza doğrudan etkide bulunur. Bu da sebumun aşırı salgılanmasına neden olur.

Tabii vücudun olmazsa olmazı suyu da dengeli bir şekilde tüketmelisiniz. Cildin nemini bu şekilde rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarınızın yanında bir de sebum kontrolüyle ilgili kozmetik ürünleri ekleyebilirsiniz. Cilt bakımı, her yaşın önem vermesi gereken bir durumdur. Çoğu insan cilt bakımını aksatır, haliyle cilt bir yerden sonra kötü görünmeye başlar. Bunu alt etmenin yolu, cilde temiz bakmaktan geçer.

Cildiniz yağlanmaya meyilli bir ciltse, nem açısından yeteri kadar dengelenemediğinde fazla sebum, gözeneklerde birikmeye başlar. Bu gözenekler, salgılanan fazla yağı tutabilmek için genişler. Şayet genişleyen bu gözenekler temizlenmezse kısa süre içinde siyah noktalara, sonrasında da akneye dönüşür. Bu sebeple cildinizin sebum üretim dengesini korumanı gerekir. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Sebum Kontrol Kremleri ile Cildinizin Temizliğini Destekleyin

Ciltteki aşırı yağlanmaları geçirmek için sadece cilt temizliği yapmak yeterli olmaz. Evet, cildinize uygun seçeceğiniz bir temizleme jeli ile cildinizi arındırmanız, tonik ile bu temizliği desteklemeniz oldukça önemli. Bu temizliği muhakkak her gün yapmalısınız. Ama bu temizliğin tek başına sebum miktarını dengelemede yeterli olmayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sebum miktarını dengelemek için fazla yağlanma ile mücadele eden bir sebum kontrol kremi kullanabilirsiniz. Özellikle bitki özlerinden oluşan bir bileşene sahip sebum kontrol kremleri, cildinize zarar vermeden, aşırı kurutma yapmadan, tahriş etmeden sizi fazla sebumdan kurtarabilir. Cildinizdeki yağ dengeye kavuşarak yağlı görüntüden kurtulabilirsiniz. Üstelik cildiniz aynı zamanda besleneceğinden sürekli bir onarım hali içinde olacaktır. Gözenekleriniz sıkışacak, kirli yağın buralarda birikmesi önlenecektir. Bu sebeple cildinizi temizledikten sonra, fazla sebum üretimini engellemek için gönül rahatlığıyla bu destekleyici kremlerden kullanabilir ve daha fazla seçenek için Lyn Scincare’in ineternet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

loading...
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.