Kadınlar Duysun

En Keyifli Bahçelerin Olmazsa Olmazı: Çim Biçme Makinesi

29.04.2019
117
En Keyifli Bahçelerin Olmazsa Olmazı: Çim Biçme Makinesi

Bahçe düzenlemek ve bahçe işleriyle uğraşmak hepimiz için zevkli bir iş olduğu kadar aynı zamanda zahmetli bir iştir. Hepimiz dışarıdan bakıldığında ilgi çekici, düzenli ve görsel olarak hoş bir bahçemiz olması için çabalarız. Bahçe düzenlemenin en temel işlerinden bir tanesi de çim biçmektir, özellikle de büyük bir bahçeniz varsa! Peki bahçe düzenlerken en büyük yardımcılarımızdan biri olan çim biçme makinesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi tip çim biçme makinesi almalıyım? diyenlerin aklındaki tüm soruların cevaplarını sizler için derledik.

Hangi Çim Biçme Makinesi Çeşidini Seçmelisiniz?

Bahçeniz için çim biçme makinesine karar vermeden önce çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Gerekli araştırmaları yaparak makineye karar vermeniz kesinlikle sizin yararınıza olacak. Örneğin; küçük bir bahçeniz var ise gerektiğinden daha büyük ya da büyük bir bahçeniz varsa sizin için yetersiz bir makine tercihi yapmış olabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka çim biçme makinesi fiyatları, modelleri ve kapasiteleri gibi detaylar hakkında bilgi sahibi olarak tercihinizi yapmalısınız.

Geniş Bir Bahçeye Sahipseniz Benzinli Çim Biçme Makinesi Tam Size Göre!

Genellikle 300 metrekare üzeri büyük bahçe ve arazilerde tercih ediliyor. 125 cc, 128 cc, 138 cc, 140 cc ve 164 cc gibi farklı güç seçenekleri bulunan benzinli modellerin 40 litre ile 60 litre arasında değişen çim toplama hazneleri bulunmaktadır. Benzinli çim biçme makinesi modellerinde, güç arttıkça bıçak genişliği de 32 cm ile 52 cm arasında değişebiliyor. Peki hangi güç seçeneğini neye göre seçmeliyim, derseniz bunun cevabını bulmak için bahçenizdeki çim tipini tespit etmeniz gerekiyor. Eğer bahçeniz sadece çim tohumu ile ekilmiş yumuşak çimden oluşuyorsa, düşük güçlü bir model size yeterli olacaktır ancak yabani otların yoğun olduğu bir araziye sahipseniz daha güçlü bir model tercih etmeniz gerekiyor. Benzinli olan modellerde itme tipli modeller olduğu gibi aynı zamanda şanzımanlı modeller de yer alıyor. Eğer çimin biçileceği alan 1000 m2 gibi büyük bir alan ise, bu alanı biçmek çok yorucu ve uzun sürecektir. Şanzımanlı tip çim biçme makinesi kullandığınızda ise şanzımanın kolunu çekersiniz ve sizin itme gücünüze ihtiyaç duymadan makine kendi halinde hareket edebilir, siz sadece yön verirsiniz.

Küçük Bahçeler İçin En İdeali: Elektrikli Çim Biçme Makinesi

Bahçe tutkunlarının en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden olan elektrikli çim biçme makinesi daha çok hobi bahçeciliği yapan, 300 metrekare ve altında küçük bahçelere sahip olan kişilerin tercih etmesi gereken bir modelidir. Elektrikli makinelerde, 900 watt ile 2000 watt arasında değişen bir çok farklı tasarım ve model bulunmaktadır. Elektrikli çim biçme makinesinde, bıçak ve çim toplama haznesi güçle doğru orantılıdır ancak karar vermeden önce kullanacağınız alanda neler bulunduğunu gözden geçirmeniz gerekiyor. Eğer bahçenizde çok dar alanlar, çok fazla ağaç, dekoratif  taş gibi engeller bulunuyor ve bahçeniz dar yapıda ise daha küçük bıçaklı bir model tercih etmeniz gerekiyor. Geniş bıçaklı bir model aldığınızda bu alanlara girmekte çok zorlanabilirsiniz. Kablo genişliği 10 metreye kadar uzanan elektrikli modeller ile çok rahat bir şekilde bahçenizin her noktasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bahçeniz İçin Bir İhtiyaç Da: Kenar Kesme Makinesi

Çim biçme makinesi 4 tekerlekli olduğundan dolayı bahçe kenarındaki duvar diplerindeki ve dekoratif taşların arasından çıkan otları alamazlar. Bu nedenle bahçenizde kusursuz bir işçilik çıkarmak istiyorsanız kesinlikle kenar kesme makinesi de kullanmanız gerekiyor. Kenar kesme makineleri, eski dönemde kullanılan tırpanların teknoloji ile gelişerek günümüze entegre edilmiş halidir. 250 watt ile 1000 watt arasında değişen güçleri ile kenarda kalan çimleri güzel bir işçilikle temizleyebilirsiniz.

Bahçe düzenleme işlerinizde en büyük yardımcınız olacak çim biçme makinesi modelleri için Koçtaş’a göz atabilirsiniz. Bahçeniz kaç metrekare olursa olsun tam istediğiniz gibi bir çim makinesi bulabilir, online alışveriş kolaylığı, uygun fiyat ve taksit avantajları ile hemen sahip olabilirsiniz.

 

Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.