Kadınlar Duysun

GÖZENEKLİ CİLTLERE NASIL BAKIM YAPILIR

20.11.2020
30
GÖZENEKLİ CİLTLERE NASIL BAKIM YAPILIR

Geniş gözenekler, çok farklı cilt tiplerinde görülebilen, birçok cildi etkileyen cilt sorunlarından biri olarak bilinmektedir. Gözenekli cilde bakım yapmak oldukça hassas bir durumdur. Kullanılan bir yanlış cilt temizleme ürünü ya da yanlış bir bakım yöntemi, ciltte beliren bu gözenekleri daha belirgin bir hale getirebilir. Gözeneklerden ve buna bağlı ortaya çıkan farklı cilt sorunlarından kurtulmanın yollarını yazımızda sizlere sunmaktayız. Tabii bunun için önce gözenekli cilt ne demektir, ciltte gözenek neden oluşur gibi soruların cevaplarını vermek gerekir.

Ciltte Gözenek Neden Oluşur?

Gözenek, vücudun farklı farklı birçok yerinde bulunabilen, vücutta oluşan yağ ve terin dışarıya çıkmasına olanak sağlayan küçük açıklıklardır. Bu gözenekler, cildi bakteriyel enfeksiyonlardan korumada da önemli etkiye sahiplerdir. Hemen hemen herkesin vücudunda görülebilen gözenekler, içinde yağ bezleri ve kıl folikülleri bulunduran birtakım koruyucu kalkan olarak da tanımlanabilir.

Gözenekler aslında cildin ihtiyaç duyduğu bir yapıdır. Çünkü gözenekler ile cilt, kendi ısısını düzenler ve doğal işleyişini sürdürür. Bu işlemleri sorunsuz yapabilmesi için gözeneklerin olması gerekir. Yine bunun yanında gözeneklerin cilt için önemli faydalarından biri de cilde uygulanan işlemleri cildin alt taraflarına geçirmesine yardım etmesidir. Cildinizi temizleyip daha sonra tonik sürdüğünüzde amacınız, cildinizin alt katmanlarını da temizlemek, gereksiz bakterilerden arındırmaktır. Gözenekler ile bu işlem, amacına ulaşmış olur. Temizliğiniz tam şekilde yapılır, sürdüğünüz nemlendirici daha iyi bir işlev görür. Bu yüzden gözeneklerin kötü bir durummuş gibi algılanması hatalıdır.

Gözenekler hakkında çoğu kadının hatalı bilgilerinden biri, gözeneklerin açılıp kapanabilir bir yapı olduğunu düşünmeleridir. Hâlbuki gözeneklerin böyle bir işlevi yoktur. Çünkü gözeneklerin açılıp kapanmayı sağlayacak bir kas sistemi yoktur. Açılıp kapanmazlar fakat eğer doğru bakım yapılmazsa yumuşaklıklarını kaybedebilirler. Yumuşaklığını kaybeden gözeneğin de cilde faydası azdır. Bu sebeple gözeneklerin de düzenli olarak bakıma tabi tutulmaları gerekir. Temiz bir cilt için Lyn Skincare bakım ürünleri sizin en büyük yardımcınız olacak, gözenek temizliğinizin de vazgeçilmezleri arasında yerini alacaktır.

Gözenekler Neden Tıkanır?

Gözenekler, cildin nefes almasına yardım eden, cildin yenilenmesinde önemli bir etkiye sahip olan, yağ bezelerinden oluşan küçük açıklıklardır. Gözeneklerin zaman zaman tıkanması ya da genişlmesi birçok nedene bağlanabilir: İçinde bulunduğunuz ortam (çevresel), dönemsel birtakım sorunlar ya da genetik… Tabii bunların arasında ilk sıraya yazabileceğimiz neden, yanlış ya da yetersiz bakım yapmaktır.

Herkesin cildi hassastır ve tüm ciltler bakım ister. Eğer cilt tipinize uygun bakım ürünü seçmezseniz bu cildinizi korumada pek de etkili bir iş olmaz. Doğru cilt bakım ürününü seçtiniz ama bu sefer de düzenli yapmıyorsanız cildinizden kısa vadede cevap almanız neredeyse imkânsızdır. Bu sebeple cilt temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Cildinizde gün boyu sebum, yağ ve kir kalıntıları birikir durur. Şayet cildinizi günde en az iki kere derinlemesine temizlemezseniz bu yağ ve kir kalıntıları, cildinizin nefes almasına yardım eden gözenekleri tıkar. Gözenekler de ne kadar tıkanırsa o kadar genişler. Cildinizde gözenek tıkanmaları ya da gözenek genişlemesi görmek istemiyorsanız her gün rutinleriniz arasına temizliği de eklemeniz şarttır.

Bunların haricinde gözeneklerin tıkanmasına neden olan başka faktörleri de saymak mümkündür. Aralarında en önemlisi, içinde alkol barındıran cilt bakım ürünlerini kullanmanızdır. Gözeneklerinizin tıkanmasını istemiyorsanız doğal maddelerden üretilmiş bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Doğal bir antioksidan görevi gören defne yaprağından üretilen Lyn Canlandırıcı Tonik cildinizi derinlemesine temizlerken gözeneklerde siyah noktaya sebep olan kiri ve yağı da temizler. Alışveriş listenize hiç düşünmeden ekleyebilirsiniz!

Cildi susuz ya da güneşin zararlı ışınlarına maruz bırakmak da gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Bu sebeple günde en az 2 litre su içmeyi, güneşe çıkarken de koruyucunuzu sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Gözenekli Ciltleri Temizleme Yöntemleri  

Gözeneklerinizi sıkılaştırmak ve sağlıklı bir görüntüye sahip olmak istiyorsanız muhakkak cilt bakımına özen göstermeniz gerekir. Her gün yapacağınız ufak birkaç işlem, cildinizde oluşması muhtemel problemlerin önüne geçecek, sizi geri kalan zamanınızda zora sokmayacaktır. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Cildinizi Arındırın

Tıkanmış ya da genişlemiş gözeneklerin en büyük düşmanı, içinde biriken yağ ve kir kalıntılarıdır. Bu kalıntılar çevre kirliliğinden de olabilir, gün içinde makyaja fazla maruz kalmaktan da. Bu sebeple önce cildinizdeki ölü deriyi bir güzel temizlemeniz gerekir. Cilt tipinize uygun seçeceğiniz bir peeling ile cildinizi ölü derilerden arındırmalı, derinlemesine temizlemelisiniz. Özellikle gözenek temizleyici, içeriği doğal ürünleri kullanarak cildinizi yenileyebilir, gözeneklerin tıkanmasını engelleyebilirsiniz. Gözeneklerin tıkanması engellediğinde haliyle geniş gözeneklere de sahip olmayacaksınız.

Yağlanmayan Karşı Ürünler Kullanmalısınız

Gözeneklerin en büyük düşmanlarından biri ve hatta en önemlisi, ciltte çeşitli sebeplerden oluşan yağlanmadır. Yağlanmayı gidermediğiniz sürece gözeneklerinizin tıkandığını ya da genişlediğini görmeniz muhakkaktır. Cildi yağdan arındırmanız, gözeneklerde tekrar tekrar ortaya çıkan tıkanmaların da önüne geçecektir. Bu sorunu kökten çözebilmek, sebum dengeleyici ürünler kullanmanızdan geçer. Bu tip yağlanmayı dengeleyici ürünleri her gün kullandığınızda gözeneklerinizde sorun görme riskiniz oldukça azalır. Tabii kullanacağınız peeling’lerin de yardımıyla bu sonuç çok iyi dönüşler sağlayacaktır.

Tonikler

Cildi temizledikten sonra yapılması gereken en önemli şey, cilt tipinize uygun bir tonik kullanmaktır. Cildinizi derinlemesine temizledikten sonra gözenekleriniz de derinlemesine temizlenecektir. Uygulayacağınız tonik de cildinizin en alt katmanlarına kadar ulaşacaktır. Bazı cilt bakım ürünleri, ayrıca, gözenekleri sıkılaştırma özelliğine de sahiptir. Eğer bu şekil bir ürünü seçerseniz gözeneklerinizin küçüldüğünü bile görmeniz mümkündür.

Ciltteki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Gözeneklerinizin her gün ama her gün temizlenmesi şarttır. Bu kesinlikle atlanmaması gereken bir durumdur. Cildiniz nefes almak için, ölü hücrelerden kurtulmak için bu temizliğe ihtiyaç duyar. Bu nedenle gözenekleri sıkılaştırma yöntemlerini uygulamak da cildinizin temizliğini bir düzene sokmanızda önemlidir.

Tonik kullanarak cilt temizliğinizi destekledikten sonra özellikle gözenekleri sıkılaştırmak için üretilen cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Gözenek sıkılaştırma kremlerini, günlük bakım rutinleriniz içine rahatlıkla koyabilirsiniz. Hem bu kremler cildi nemlendireceği için cildiniz beslenmeye devam edecektir. Temiz ve yeteri kadar nemini alan cilt, her zaman temiz, parlak görünür. Siyah nokta çıkma durumu da ortadan kalkar.

Gözenekleri sıkılaştırmak için sıkılaştırıcı serumları da kullanabilirsiniz. Özellikle cildiniz kuru ve hassas ise diğer cilt tiplerine göre neme çok daha ihtiyaç duyacaktır. Cildin istediği nem ve yağ takviyesini vererek aynı zamanda gözeneklerinizin sıkılaşmasına da yardım edebilirsiniz.

Günlük bakım rutinlerinizin yanına cildinize en az haftada 1-3 hafta peeling yapmayı ihmal etmemelisiniz. Haftada birkaç kere yapacağınız maske de sağlıklı gözeneklere kavuşmanızda en iyi destekçilerden olacaktır.

loading...
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.