Kadınlar Duysun

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Yara İzlerini Ortadan Kaldırma Önerileri

08.02.2019
425
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Yara İzlerini Ortadan Kaldırma Önerileri

Karın germe ameliyatı yaptıracaksanız, bir yara izinizin olacağı da muhakkaktır. Yine de onun görünürlüğünü azaltmak sizin elinizde. İşlemden önce yaptıklarınız da işlemden sonra yapacaklarınız kadar önemlidir. Sağlıklı iyileşme sürecini kolaylaştırmak için ameliyattan önce ve sonra yapılması gerekenleri uygulamak yara izini olabildiğince az olmasına yardımcı olacaktır. 

Karın gerdirmeden önce ne yapabilirsiniz?

Karın germe ameliyatı için cerrah seçerken portföyüne bakmak önemlidir. Bu size cerrahın becerisi ve tipik sonuçları hakkında bir referans çerçevesi verecektir. Saygın ve iyi hissettiren bir cerrah olarak kendini kanıtlamış birini seçmek istemeniz gayet doğaldır.

Ameliyattan önce cerrahınız ile yara izleri hakkında konuşun. Varsa özel endişelerinizi anlatın ve yara izlerinin nasıl görünebileceği hakkında bilgi alın. Size uygulanan işleme göre V ya da U şeklinde olabilir.

Bikini altı ya da iç çamaşırınızı cerrahi planlama randevunuza getirin, böylece yara izinin nerede olacağına dair daha açık bir fikir edinmiş olursunuz.

Ameliyattan en az altı hafta öne sigarayı bırakın. Bu komplikasyon riskini azaltacaktır.

Karın gerdirme ameliyatından sonra ne yapabilirsiniz?

Ameliyattan sonra mümkün olduğunca çabuk ayağa kalkın ve yürüyün. Bu şişme ve kan pıhtılaşması riskini azaltır.

Altı hafta daha sigaradan uzak durmaya devam edin. Sağlıklı bir diyet uygulayın. Bol sıvı, taze meyve, sebze tüketin.

Ağır eşyalar kaldırmayın. Altı hafta boyunca zorlayıcı hareketlerden uzak durun. Germe, eğilme ya da karın bölgesini zorlayan hareketlerden uzak kalın. Ameliyattan sonra üç hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durun.

Bölgesel olarak E vitamini uygulayın.

Bazı araştırmalar bölgesel E vitamini uygulamanın yara görünümünü iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca ara bölgesini nemli tutmaya yardım edecektir.

Yüzde yüz E vitamini kullanmaya dikkat edin. İlk birkaç ay boyunca günde bir kez yaraya uygulayın. İyileştikten sonra yara bölgesine masaj yaparken de kullanabilirsiniz.

Eşer deride tahriş ya da alerjik reaksiyon ortaya çıkarsa kullanmayı bırakın.

Güneş kremi kullanın

Ameliyattan sonra bir yıl boyunca güneş kremi sürmek yaranız için önemlidir. Mümkünse güneşlenirken bu bölgeyi koruyun. Yaralar, yeni oluşan derilerdir ve güneşe karşı normal deriden farklı reaksiyon verirler. Güneş kremi kullanarak yaranın etraftaki deriden daha koyu renkte oluşmasını önler. Mümkünse yara izleri için özel üretilmiş olan güneş kremlerinden kullanın. SPF 30 ve daha yüksek koruma faktörlü kremler de uygun olacaktır.

Bazı kremler de yara izi için kullanılabilir

Mederma Yara Merhemi

Yarlar için profesyonel güneş kremi

Bioderma Photoderm LASER SPF50+ Krem

ScarScreen SPF 30

Enfeksiyon belirtilerine dikkat!

Kesi bölgesini her gün temizlemek önemlidir. Sadece yaranın görünümü bakımından değil, enfeksiyon riskini azaltmak için de yarayı temiz tutmak gerekir.

Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuzu arayın: 

Kesi hattı boyunca aşırı kanama

Artan ya da ciddi oranda şişme, morarma ya da geçmeyen kızarıklık

İlaçlarla geçmeyen ciddi ağrı

Kesi bölgesinden yeşil ya da sarı sızıntı

Kötü kokulu her tür salgı

His ya da hareket kaybı

Ağızdan ateşin 38°C olması

Ateş ya da kızarıklık

Hala yara izi varsa ne yapılmalıdır?

Yaralar yaklaşık 12 haftada iyileşir. Fakat tamamen düzelmesi için bir yıl geçmesi gerekir. Görünümünü hafifletmek için bir cerrahi işleme başvurmadan önce tamamen iyileşmesini beklemek daha iyi olabilir.

Önerilen yöntemler tamamen yara izini yok etmese de boyutu, rengi ve dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Steroid uygulanması ve enjeksiyonu

Kabartılı, kalın ya da kırmızı yara izlerini ortadan kaldırmak için steroid uygulatmak ya da enjekte ettirmek gibi yöntemler yararlı olabilir. Bu tedavi yara izi önlemek için ameliyat sırasında ya da ameliyattan dört hafta sonra düzeltme için kullanılabilir.

Maliyeti yaranın boyutu ve ağırlığına göre değişmektedir.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi de sık başvurulan bir yöntemdir. Vasküler lazer kızarıklığa yol açan deri yüzeyindeki ince kılcal damarların bağını kopartarak yara izi görünümünü ortadan kaldırır.  Yara rengi ve dokusunu iyileştirmek için lazer uygulaması en iyi seçenektir. Bu teknoloji deri yüzeyini düzeltir. Yaralı derinin yerini sağlıklı kolajen alır ve tüm doku ve renk düzeltilmiş olur.

Lazer tedavisine başlamadan önce ne kadar süre beklemeniz gerektiğini doktorunuzla birlikte kontrol edin. Lazer tedavisi pahalıdır. Bu tedaviyi uygularsanız, birkaç aylık bir süre içinde iki ya da üç seansta sorununuz çözülmüş olacaktır.

Yara revizyonu cerrahisi

Yara izinin doğal cilt donu ve dokusuna yakın olmasını isterseniz, yara revizyonu cerrahisi sizin için uygundur. Doktorunuz bölgesel tedavi kombinasyonları kullanır. Diğer dokuları en az etkileyen tedavidir. Yara izi görünür olmakla birlikte daha az dikkat çeker.

Lazer tedavisi gibi, yara revizyonu cerrahisi için de karın gerdirme ameliyatından sonra ne kadar beklemek gerektiğini doktorunuzla kontrol etmek gereklidir. Size öncelikle yaranın ne kadar iyileşebildiğini görmek için en az bir yıl beklemenizi önerebilirler.

 Punch greft

Punch Greft  küçük bir araçla deride küçük bir delik açma işlemidir. Yara kaldırılır ve vücudun başka bir yerinden alınan yeni deri oraya yerleştirilir. Genellikle bu deri kulak arkasından alınır. Hala yara izi mevcuttur, fakat daha hafif ve daha az dikkat çeker durumdadır.

Karın gerdirme işleminin kalıcı yara izi bırakacağını unutmamak gerekir. Neden karın gerdirmek istediğinizi ve ne sonuç beklediğinizi iyi düşünüp karar vermelisiniz.

Kaynak:

Este Aura Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi

https://esteaura.com/

- Sponsor Bağlantılar -
loading...