Kadınlar Duysun

10 Maddede Yalan Dedektörü Olun

16.08.2016
23.372
10 Maddede Yalan Dedektörü Olun

Yalanları saptamanın bilimsel teknikleri var desek! Peki yalan yakalama teknikleri hakkında detaylı bilgileri öğrenmeden önce bir düşünün, sizi kandırmak kolay mıdır? Yoksa, yalan söyleyen insanın yalan söylediğini hemen anlayabilir misiniz? Bilimsel olarak yalanı yakalamak ve ispatlamak oldukça zordur. Yapılan araştırmalarda yalan dedektörü olduğunu söyleyenler bile bu konuda başarısız olmuştur. Peki, nedir yalan yakalama teknikleri?

YALAN YAKALAMA TEKNİKLERİ

Yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren biri, karşısındakinin yalanını yakalamaması için ne gibi davranışlar sergilemesi gerektiğini zamanla öğrenmiştir. Bu nedenle gözleri kaçırma ve rahatsız davranışlar sergileme konusu pek işe yaramayabilir. Bilimsel verilere göre yalanı ortaya çıkarmanın en garanti yolu yalan söyleyeni çeşitli sorularla ters köşeye yatırmaktır. Bilindiğinin aksine her yalancı vücut diliyle kendini ele vermeyebiliyor. Karşınızdaki profesyonel bir yalancı ise aksine vücut dili sizi doğruyu söylediğine ikna edebilir. Yapılan bilimsel araştırmalarda sokakta insanlara sorulan “size yalan söylendiğini nasıl anlarsınız” sorusu üzerine verilen en belirgin cevap “yalan söyleyenin gözlerini kaçırdığı” olmuştur. Ancak günümüzde bunun doğruluğu tartışılır derecede çürütülmüştür.

Söylenen çoğu yalanı önemsiz bulduğumuzdan göz ardı ederiz. Bu yalanlar çoğunlukla duymak istediğimiz türden iltifatlardır. Veya hayatımızın basit yalanlar yüzünden altüst olmasını istemeyiz. Ama büyük yalanlarda aynı şeyi düşünemeyiz. İsveç Bilim Adamları bu konuda yaptığı araştırmalar sonucu birçok veri elde etti ve bunları bir araya topladı.

Anlam Yüklemeyin

Anlam Yüklemeyin
Bir insan yalan söylediği anlarda her seferinde aynı davranışları sergilemeye biliyorlar. Bu da her harekete ve davranışa farklı anlam yüklememizin gereksizliğini ortaya koyuyor.

SONRAKİ >>

 

loading...
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.