Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları diğer değerli bitkiler gibi fiziksel ve ruhsal sağlığa faydalı bir bitkidir. Adından da belli olduğu gibi çay yapılarak tüketilir. Dayanıklı bir bitkidir. Hem taze hem toz hem de kurutulmuş şekilde tüketilebilir. 1 yıl boyunca saklanabilir. Tadı yumuşak ve tatlıdır. İçimi kolaydır.

Adaçayı Neye İyi Gelir?

Adaçayı sağlığa çok faydalıdır. Birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Adaçayı içildiği zaman vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Unutkanlık yaşayanlar içinde çok faydalı olan adaçayı Alzheimer’a karşıda kullanılır. Beyin fonksiyonlarının geliştirilmesine yardım eder. Yaz aylarında aşırı terleme problemi yaşayan insanlar adaçayı içebilirler. Çünkü adaçayı aşırı terlemeyi engellemesiyle bilinir. Adaçayı karaciğeri temizler ve kan şekerini düşürür. Astım bronşit hastaları adaçayı içerlerse hastalık belirtilerinin azaldığını göreceklerdir. Birçok enfeksiyonun tedavisinde kullanılan adaçayı idrar yolu enfeksiyonunda ve mantar da kullanılır. Fiziksel hastalıkların dışında psikolojik hastalıkların tedavisinde de yardımcı olarak kullanılır. Sakinleştiren ve kaygıyı azaltan adaçayı stresi de azaltır.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

Hem taze hem de kuru olarak demlenebilir. 4 çay bardağı için 8-10 adet taze adaçayı yaprağı veya 1-2 çay kaşığı kuru adaçayı kullanılmalıdır. Kaynamış suyun içine atıp 5-8 dakika kadar demlenmeye bırakılmalıdır ve süzülmelidir.

Adaçayının Faydaları

Adaçayı sağlığa en çok yararlı olan bitkisel çaylardan biridir. Birden çok faydası olan adaçayı insan sağlığı için tüketilmesi gereken çaylar arasındadır. Ağızda oluşan yaralarda ve diş eti enfeksiyonlarında oldukça etkilidir bunun yanında gargara suyu olarak kullanıldığında hem ağızdaki bakterileri temizler hem de çay olarak içildiğinde boğaz ağrısını giderir. Baş ağrılarında da oldukça olumlu etkileri vardır.

AdaçayıAdaçayının Yan Etkileri ve Zararları

Adaçayının faydaları saymakla bitmemektedir. Fakat birçok yararı olan bu bitkinin doğru ve bilinçli kullanılmazsa zararı da olabilir. Hamile olan bayanların kullanmaması gereken bir çay olan adaçayı kadınların direk dölyatağı kaslarını uyardığı için çok zararlıdır. Bebek yapmayı düşünen çiftler de adaçayı tüketmemelilerdir. Düzenli adaçayı içen erkeklerin sperm sayısında azalma görülür bu sebeple tüketmeleri tavsiye edilmez. Emziren annelerin sütünün kesilmesi sebep olan adaçayı tüp bebek yöntemi deneyenler içinde kesinlikle tavsiye edilmez.

 

Diğer Bitki Çayları hakkında yazılarımızı da okumayı unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.