Adet Ağrılarına Ne İyi Gelir

4.711
Adet Ağrılarına Ne İyi Gelir

Bayanların çoğunun en sorunlu dönemleri regl dönemi (menstruasyon dönemi) ve bu dönemde çekilen sancılardır. Tıbbi tabiriyle ağrılı menstruasyon gündelik işlerinizi engelleyecek düzeyde ağrı olarak tanımlanır. Bu ağrılı dönem sizin bedeninizin fonksiyonlarına göre değişir. Bu regl ağrılarınızı hafifletmenin çarelerini 5 adımda sınıflandırabiliriz.
Ağrı çekmek elbetteki istemediğiniz birşeydir fakat bu yumurtalıklarınızın sağlıklı bir şekilde işlevini yerini getirdiğini gösterir. Her genç kız bulüğ çağına geldiğinde vücudu buna hazırlandığında bu dönemi yaşamaya başlayacaktır. Ne kadar sancılı bir süreç olsa da regl görememe sorunlarında vücudunuzun tepkileri de hafif olmayacaktır. Gecikmelerinizden dolayı yaşadığınız hormonsal düzensizlik hayatınızı sağlıklı bir şekilde yaşamanızda kafanızda soru işaretlerine sebep olacaktır. Gerginlik,sinir,sıkıntı hatta daha ileri boyutlarda depresyona kadar gidebilir.Bu dönemi daha rahat yaşayabilmek için regl ağrılarınızı hafifletmenin çarelerini 5 adımda inceleyelim:
1.Su
Pelvik(karın ve kasık) bölgede hissedilen ağrılarda vücuda bol miktarda su almak sizi bir nebze rahatlatır. Diğer yandan alt karın bölümünüze sıcak su torbası koyabilirsiniz, sancılarınızı azalttığı gibi kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamanıza vesile olacaktır.

2.Bitki çayı
Sıcak bitki çaylarından rezene,tarçın,papatya,safran,civan perçemi çeşitlerini tüketebilirsiniz. İçtiğiniz çayın içine nane yaprağı koyabilir ferahlatıcı hissiyat uyandırabilirsiniz.
3.Yiyecek
Omega 3 ve D vitamini kaynağı olan yağlı balık türlerinden somon regl sancılarınızı hafifletmeye yardımcı olur. Ispanak ve lahana tüketebilirsiniz. Ahududu,yaban mersini gibi meyveler yiyebilirsiniz.
4.Çikolata
Sancılı regl dönemlerinizin yaklaştığını en belirten çikolata yeme istekleri. Bu dönemde alınan çikolatanın salgıladığı mutluluk hormonu sayesinde iyi geldiğini söyleyebiliriz. Bitter çikolata yoğun kakao içerdiğinden bunu tüketebilirsiniz.
5.İlaç
En son çare olarak ilaçlara başvurulmalıdır. Bununla birlikte ağrı kesici ilaçların yanı sıra kas gevşetici ilaçları almanız karın ve kasık bölgelerinizdeki kasları rahatlatıp sancılarınızı azaltacaktır. Kesilme ya da daha fazla regl görme şikayetlerinizde olduğu gibi ilaç almadan önce bir doktora başvurmalısınız.
Sancılı regl dönemlerinde eve kapanmamak yaşam faaliyetlerinize kaldığınız yerden devam edebilmek adına vücudunuzu iyi tanımalı verdiği tepkileri düzgün anlamalısınız. Kaygılı olmak sizin bedeninizi stres altında hissettirmek en olmaması gereken bir duygudur regl dönemlerinde. Regl ağrılarını hafifletmenin en etkili yolu bu süreci sağlıklı bir yaşam faaliyeti olarak karşılamalı ve en olağan şekilde atlatmaya çalışmalısınız

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.