Ahşap Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir

Ahşap Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir

Ahşap kesme tahtaları ne kadar kullanışlı olsalar da hijyenik açıdan sorun yaratabilirler. Ahşabın üzerindeki malzemenin suyunu içine çekmesi ve kesme tahtasından oluşan yarıklara bakterilerin birikmesi olasılığı nedeni ile ahşap kesme tahtaları ayrı bir özenle temizlenmelidir. Cam kesme tahtlarında bu sorunlar yaşanmazken plastikler de pek tercih edilmese de aynı sonuca neden olabilirler. Elbette ahşap plastikten çok daha sağlıklı bir malzemedir. Peki, oldukça dikkatli kullanılması gereken bu kesme tahtası nasıl temizlenir? Bunun için özel ve organik bir yöntem var mıdır?

Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir

1. Kesme tahtasını kullanılan yüzü size dönük olacak şekilde tezgâhın üzerine koyun.
2. Kaya tuzu veya deniz tuzu edinin. Dilerseniz normal tuz da kullanabilirsiniz ancak büyük taneli tuz işinizi kolaylaştıracaktır.
3. Tuzu kesme tahtasının her yanına güzelce serpin. Bu aşamada açıklık kalmaması faydanıza olacaktır.
4. Tuz ile kesme tahtası nasıl temizlenir, sorusunun esas yanıtı ise bir sonraki malzemede, yani limonda.
5. Limonu tezgâh üzerinde iyice ezerek suyunu bırakmasına yardımcı olun.
6. Suyunu çıkardığınız limonu ikiye keserek bastırarak tahtanın üzerinde gezdirmeye başlayın.
7. Limon suyu ile birlikte tuzları da kullanarak kesme tahtasının her bir noktasını ıslatın.
8. Kenar ve köşeler, büyük yarıklar ve içinde kir birikmiş olma olasılığı bulunan bütün alanları es geçmeden dikkatle sürtün.
9. İyice ovduğunuzdan emin olduktan sonra kesme tahtasını sudan geçirin ve kurutun. Eğer kesme tahtanız geç kuruyor ise ıslakken birkaç dakika sıcak fırında bekletmek hızlıca suyunun buharlaşmasını sağlayacaktır. Bu şekilde ıslak kalmayan kesme tahtasının bakteri üretme olasılığı da en az iner.
Limonun asidi ve tuzun tanecikleri sayesinde kesme tahtanızın pürüzsüz ve temiz olduğunu hissedecek ve bu yöntemi her defasında uygulamak için sabırsızlanacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.