Aluminyum Folyo Zararlı Mı?

3.014
Aluminyum Folyo Zararlı Mı?

Alüminyum folyo kullananlardan biri misiniz? Endişelenmeyin, herkes kullanıyor. Bazıları yemek pişirirken, bazıları yiyecekleri saklamak için kullanır.

Vücudumuzda doğal olarak demir ve çinko gibi bazı metaller bulunur. Bu metaller sağlığımız için çok faydalıdır. Ancak, vücuttaki oranları arttıkça toksik bir etki yaratan bazı metaller vardır. Bu metaller vücutta işlenmez ve birikmez: bakır, kurşun, platin ve alüminyum sadece birkaç örnektir. Vücudumuz alüminyum ile başa çıkabilir. Ancak abartılı alüminyum oranlarıyla baş edemez. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kilo başına 40 miligram alüminyum olması normaldir. 60 kiloluk bir kişide, bu oran 2.400 miligrama karşılık gelir. Çok fazla gelebilir, ancak alüminyum sadece folyoda bulunmaz. Alüminyum tava, tencere, mısır, peynir, tuz ve hatta çayda bulunur. Ek olarak, hap, deodorant ve temiz suda bile alüminyum bulmak mümkündür.

Araştırmacılar, aşırı alüminyum almanın zararı hakkında araştırmalarına devam ediyor. Örneğin, Alzheimer hastalarının beyninde yüksek miktarda alüminyum bulunur. Değişen yaşam koşullarının ve sanayileşmenin Alzheimer’a neden olduğu araştırmacıların iddiaları arasında yer alıyor.

Bazı çalışmalarda, aşırı alüminyum alımının kemik hastalıkları olan kişiler için zararlı olduğu bulunmuştur. Ayrıca beyin hücrelerinin büyümesini önledi. Mutfaklarımızda bol miktarda alüminyum ürün var. Bu nedenle, yemek pişirirken seçtiğimiz tavalara ve tencerelere dikkat etmeliyiz. Alüminyum tavalar, zararlı metallerin yiyeceklere sızmasını önleyen bir katmana sahiptir. Ancak, tavalarınızı sık sık yıkarsanız bu katman yıpranabilir. Katmanın etkisini kaybetmemesi için tavada suyu sık sık kaynatmanız gerekir. Tavada sık sık su kaynatırsanız, tencereleriniz mat görünebilir. Tabii ki, tavalar parladığında daha iyi görünüyorlar. Ancak, mat görünümlerinin sağlıklı oldukları anlamına geldiğini unutmayın.

Alüminyum Folyo ile pişirmeyin

Alüminyum folyolar tek kullanımlıktır ve üzerinde koruyucu bir kaplama yoktur. Bu nedenle, bir yemek besini üzerinde folyo varsa, yiyecek alüminyum emer. Ain Shams Üniversitesi’nden Ghada Bassioni adında bir profesör, deneylerinde alüminyum folyo kullanılarak pişirilen gıdalarda yüksek miktarda alüminyum olduğunu buldu. Bundan sonra, alüminyum folyo kullanarak bir şeyler pişirmeyi bırakın. Buzdolabında olması ve uzun süre bırakılmaması koşuluyla, yiyeceklerinizi sağlamak için alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Bir süre sonra, alüminyum bir dolapta bile yiyeceklere sızacaktır.

Alüminyum folyo kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Asidik ve yüksek sıcaklıklı yiyecekler için kullanmamalıyız. Dondurulmuş gıdaları sarmaktan da kaçınmalıyız.
Alüminyum yerine, fırına giren paslanmaz çelik kaplar, yağlı kağıtlar veya karton kaplar kullanmalıyız.
Alüminyumu depolamak ve sarmak için bir araç olarak kullanabiliriz, ancak bunu yaparken yiyeceğin ıslak, asidik bazik veya çok tuzlu olmadığından emin olmalıyız.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.