Anason Çayının Faydaları

Anason Çayının Faydaları

Anason çayının faydaları; Lezzetli tuzlu kurabiyeler yapmak ve bazı et yemeklerine çeşni katmak için kullanılan anasonun, çay olarak içildiğinde de pek çok faydası olduğu, az bilinir bir gerçektir. Her bitkide olduğu gibi, doğal olduğu için zararsız olacağını düşünmek yanlış olur. Gerektiği miktarda ve uygun şekilde tüketilmesi durumunda, hiçbir zararı olmayan bir çaydır.

Anason Çayı Neye İyi Gelir?

Anason çayı, özellikle uyku güçlüğü çekenlerde, düzenli uykuya geçiş için kullanılmaktadır. Aynı amaçla, bir bebek için kullanılacaksa, mutlaka doktoruna danışmakta fayda vardır. Bitkisel de olsa, yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır. Ağızdaki yaraların iyileşmesi konusunda etkilidir. Çay olarak hazırlanan anason ile saçlar yıkandığında, bitlerin saçı terk etmesi sağlanır.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anasonun faydaları daha iyi bilindikçe, çay üreticisi firmaların da dikkatini çekmiş ve bardak poşet formunda üretilerek, satışa sunulmuştur. Bardak poşeti, bir büyük fincana sarkıtarak, 4-5 dakika demlenmesini beklemek yeterlidir. Aktarlardan temin edilebilecek, bitkinin çiçekli kısmından elde edilen kuru tohum şeklindeki anasonu, kaynatmadan, kaynar suyun içine atarak, 5-6 dakika demlemeniz gereklidir. Her iki şekilde hazırlanan çay da, keskin bir tadı ve aroması olduğundan, şeker veya bal ile tatlandırılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Anason Çayının Faydaları

Anason çayı, üst solunum yollarının tedavisinde, son derece etkilidir. Öksürük sorunu yaşayan herkeste işe yarayacağı gibi, kronik bronşit hastalarının da düzenli kullanım durumunda, şikâyetlerini azaltır. Vücuttaki mide ve bağırsak gazlarının, kolay atılmasını sağlayarak, yaşam kalitesini yükseltir. Antibiyotik kullanmak istemeyen, başka türlü de şifa bulamayan sinüzit hastaları, bu çaydan güvenle tüketerek, sağlıklarına kavuşabilirler.
Anason Çayı

Anason Çayının Yan Etkileri ve Zararları

Bitkisel olduğu için, hiçbir yan etkisi olmayacağını düşünmek yanlıştır. Sert bir aroması ve tadı olan bu çay, günde bir bardaktan fazla tüketildiğinde, bir tür madde salgılayarak, vücutta alerjik reaksiyona sebep olabilir. Vücuttaki süzme işlevini yerine getiren böbrekler, bu çaya fazla maruz kaldığında, aşırı yorularak yıpranabilir ve dilenmesine izin verilmezse, görevini aksatabilir. Anason, uyku yapıcı bir etkiye sahip olduğundan, iş başındayken ve araç kullanırken, kesinlikle tüketilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.