Ayak Bileği Şişmesi Neden Olur

17.875
Ayak Bileği Şişmesi Neden Olur

Şişen ayaklar sıklıkla karşılaştığımız bir sorun olarak karşımıza çıkar. Uzun süre ayakta durma veya yürüme gibi etkenlerden dolayı şişlikler oluşabilir. Aynı zamanda rahatsız ayakkabılar giymek ve hamilelik döneminde de buna benzer şişliklerle karşılaşabiliriz. Ayakta oluşan şişlikler devam ediyor ve semptomları azalmıyorsa bir uzmana görüşmekte en iyisidir.

Damarlarınız tıkanmış olabilir

Vücutta yer alan venöz sistemi damarlardaki valfler sayesinde bacaklarınızdaki kan birikimini engeller. Damarların çalışması durdurduğu an problemlerle karşılaşılır. Bu yüzden bacak şişmesi ortaya çıkar ve damarlarla alakalı başka problemlerle de karşılaşabilirsiniz. Kan pıhtıları sıvıyı ayak bölgesinde tutarak bacaktan kalbe kadar dolaşmasını sağlar ve kanın geri dönüşünü engeller. Buralarda problem olan konular tedavi edilmez ise pıhtılar akciğere ulaşır ve pulmoner emboliye neden olur. Bu durum da beyne giden kan sağlacıların sağlıklı çalışmamasına neden olur.

Böbrek hastalığınız olabilir

Böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışması vücuttaki fazla toksinleri ve sıvıyı atmamızı sağlar. Eğer ki böbrekler sağlıklı değilse, vücutta yer alan fazla sıvı ve sodyum atılamaz ödem olarak şişliğe neden olur. Bunun gibi durumlarda böbreklere zarar veren enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Böbrek yetmezliğinin uyarıcılarından biri bacaklarda ve göz çevresinde oluşan şişlikler olarak da bilinmektedir.

Ayak Bileği Neden Şişer

Kalbiniz yanlış çalışıyor olabilir

Bacaklarda oluşan şişlik ve ödem kalp yetmezliğinden de kaynaklanabilmektedir. Kalp sağlıklı değil ise kan ayaklarınızdan vücudunuzun üst kısmına çıkartmakta zorluk yaşar. Sızdıran kalp kapakçıkları ayaklarda şişmelere neden olur ve kalp yetmezliği durumunu ortaya çıkarır. Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtiler de bu durumun hemen ardından gelmektedir.

Karaciğerinizle ilgili sorunlar olabilir

Karaciğer her organ gibi sağlıklı çalışması önemlidir. Karaciğerin en önemli işlevi olarak bilinen albümin proteini üretmesidir. Protein sayesinde kan dolaşımında sıvı tutulabilir ve dışarıya sızması engellenir. Karaciğer hastalıklarının belirgin nedenlerinden biri albümin derecesinin düşmesi ve salonun vücut dokularına geçmesinden kaynaklanmaktadır. Karaciğerin sıvı sızması sadece ayaklarda ve ayak bileklerin de değil aynı zamanda vücudun farklı bölgelerinde de şişlikleri ortaya çıkarmaya neden olur.

Lenfatik sisteminiz vücut sıvılarını boşaltamayabilir

Lenfatik damarlar vücutta oluşan ödemi dışarı atmaya yardımcı olur. Lenfatik damarların tıkanması sonucunda normal karşılanmayan bir sıvı birikmesi meydana gelir. Buda lenfödem enfeksiyonlar denen ameliyat sonrası, radyasyon, kanser tedavisi ve travmalardan kaynaklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Aldığınız ilaçlar size uygun olmayabilir

Vücuda alınan herhangi bir ilacın yan etkisi olarak, ayaklarda ve bileklerde şişlikler meydana gelebilir. Bu ilaçları tüketmeden önce doktorunuza belirtmeniz önemlidir. Eğer ilacın bir yan etkisi olduğunu anladıysanız, durumu kontrol altına alarak, belirtileri en azı indirgenmeye çalışmak doğru bir harekettir. Genel olarak ilaç dışında ayaklarda ve biletlerde şişmeye şahit oluyorsanız, soğuk kompleks, masaj ve rahat ayakkabıları tercih etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.