Ayva Çekirdeği Maskesi İle Kırışıklık ve Lekelere Veda

31.468

Kış meyvelerinin en faydalılarından olan ayvanın çekirdeğinin de kendisi gibi birçok faydası vardır. Gençleştiren ayva çekirdeği maskesi kırışıklık için yüze nasıl uygulanır.

Ayva Çekirdeği Maskesi İle Kırışıklık ve Lekelere Veda

Kış meyvelerinin en faydalılarından olan ayvanın çekirdeğinin de kendisi gibi birçok faydası vardır. Özellikle cilde olan faydaları yadsınamaz. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Göbeğinden ve ekvatoriyel olarak kestiğinizde içinden 10 adet çekirdek çıkar. Çiğ olarak bol tüketirseniz kabızlık yapabilir fakat ılık suyun içine 10-15 saniye daldırıp çıkartırsanız biraz bekletin ve daha sonra yiyin böylece kabızlığa iyi gelir. Özellikle İngilizler, ayva çekirdeklerini tıbbi ilaçlarda emülgatör olarak kullanır. Çekirdekleri çıkartıp daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Ayva çekirdeğinin yüze faydaları nelerdir?

 • Cilt yaraları iyileştirir
 • Cilt toksisitesini önleme ve bağ dokusunun oluşumunu iyileştirir
 • Antioksidan etkisi bulunur. Antioksidanlar serbest radikallerin cilt hücrelerine verdiği zararı ortadan kaldırarak kırışıklıkların görünümünü azaltır, lekeleri ortadan kaldırır ve cildinizi UV ışınlarına karşı korur
 • Ayva çekirdeği maskesi gözaltı morlukları ve torbalarını iyileştirir
 • Gözeneklerde kir ve yağ birikir. Böylelikle siyah noktalar oluşur. Bu gözeneklerin daraltılmasına yardımcı olur böylece siyah nokta oluşumunu engeller. Gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Cildin nem ihtiyacını karşılar ve daha parlak ve kurumayan bir cilt sağlar.
 • Özellikle hamilelik döneminde meydana gelen çatlardan cildin kurumasından kaynaklanır. Bu yüzden ayva çekirdeği çatlamasını istemediğiniz yerlerde uygulandığında, cildin neme ihtiyacını karşılayarak, cildin kurumasını ve çatlamasını engeller.
 • Bazı nedenlerden dolayı göğüsler sarkar. Bunlar doğum, emzirme veya kilo alıp verme gidi nedenlerden olabilir. Ayva çekirdeği ile yapılan maske bunları önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Ciltte sarkma olduğunda bunu nasıl toparlayacağımızı bilemeyiz, bu tip sarkmalara ayva çekirdeği iyi gelir.
 • Cildinize uygulayacağınız maske ile düzenli uygulamada cildinizdeki toparlanmayı göreceksiniz.
 • Lekelere iyi gelir.

Ayva Çekirdeği Jeli nasıl yapılır nasıl saklanır

Ayva çekirdeği jelini evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan 8 adet ayva çekirdeği ve ½ çay bardağı ılık su. Bu suyun içine ayva çekirdeğini atın ve 1 gün boyunca üstünü kapatmadan bekletin. Bu bekleme sonrasında jel kıvamına gelecektir. Bunu cildinizde 20 dakika kadar bekletin. Bu jel, cilt lekelerine iyi gelir aynı zamanda aknelerin de kuruyrak iyileşmesine sebep olacaktır.

Gözenek Sıklaştırmak için Ayva Maskesi

Toz haline getirdiğiniz 1 yemek kaşığı ayva çekirdeğini, yarım tatlı kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt ile karıştırın ve yüzünüze sürün 20 dakika sonra suyla yıkayın. Düzenli kullanımda farkı fark edeceksiniz.

Yağlı Ciltler için Ayva Maskesi

Toz haline getirdiğiniz 1 yemek kaşığı ayva çekirdeğini, 1 adet yumurta akı ile köpük köpük oluncaya kadar çırpın. Karışımı yüzünüze sürün ve 30 dakika bekletin. Suyla yıkayın.

Göğüsleri Toparlayan Ayva Çekirdeği Maskesi

Aloe veranın içindeki jeli çıkartın. Bir yumurta akı, 1 adet ayvanın içinde çekirdekleri toz haline getirin ve bunu da ekleyin, iki çorba kaşığı eczaneden alacağınız serum fizyolojiyi ve yine eczaneden alacağınız gingseng tozunu karıştırın. İyice karıştırıp maske kıvamına gelene kadar bekleyin ve sonrasında 30 dakika bekleyin ve önce ılık suyla daha sonra soğuk suyla yıkayın. Bu maske haftada birkaç gün uygulayabilirsiniz.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Mesane Enfeksiyonlarına birebir tarif Prof Der İbrahim Saraçoğlu
1 bardak suya, 10 gram ezilmiş ayva çekirdeğini ekleyin ve bunu tüketin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.