Beyine Zarar Veren Gıdalar

6.982
Beyine Zarar Veren Gıdalar

Tükettiğimiz besinlerin size ne kadar yararının dokunabileceğini biliyor musunuz? veya ne kadar zararlı olduğu biliyor musunuz? Sizler için bu içerikte günlük hayatta yediğimiz veya içtiğimiz besinlerin IQ seviyemizi düşürdüğünü ve beynimize ne kadar zarar verebileceğini araştırdık ve listeledik. İşte sizler için derlediğimiz insan beynine zarar veren 5 besin;

1. Şeker

Meyve ve nişastadan gelen şekerler elbette doğaldır ve zararlı değildir. Fakat işlenmiş ve fabrika aracılığıyla satışa sunulan ve tüketilen şekerler insan beynine oldukça zarar vermektedir. Doğal olmayan şeker yani Rafina şeker insan vücuduna kaloriden başka bir etkisi olmamaktadır. Rafina şeker, insanda zeka geriliği, unutkanlık, hafıza eksikliği ve öğrenmede güçlük çekme gibi etkileri beraberinde getirmektedir.

2. Mikrodalgada Patlamış Mısır

Genel olarak film izlerken tükettiğimiz mikrodalgada pişirilmiş patlamış mısır yiyorsanız beyninize büyük oranda zarar veriyorsunuz demektir. Günümüzde işlenen her besinler yüksek ihtimalle zararlı besinler kategorisinde yer almaktadır. İçerisinde toksit ve kimyasallar barındıran hazır patlamış mısırda işlenmiş bir besindir. Buna ek olarak patlamış mısır mikrodalgaya atılıp pişirildiğinde içerisinde bulunan ufak bir besin kaynağı var ise onuda öldürmüş olursunuz. Patlamış mısır aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin artmasına ve zeka geriliğine de yol açabilmektedir.

3. Fruktoz

Meyvede bulunan fruktoz şekeri elbette zararlı değildir. Fakat hazır ve işlenmiş olan fruktoz şekeri insan sağlığına oldukça zarar vermektedir. Çok sayıda tüketilen hazır fruktoz şekeri, obeziteye, şeker hastalığına yol açabileceği bilinmektedir. 2011 yılında bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre hazır ve fruktoz ve glikoz şekeri insan beynine büyük oranda zarar vermektedir.

4. İşlenmiş Gıdalar

Günümüzde hizmete sunulan işlenmiş gıdalar, içlerinde son derece zararlı kimyasallar barındırmaktadırlar. İşlenmiş gıdalar aynı zamanda zihinsel ve ruhsal bozukluklara yol açan hastalıkları da beraberinde getirmektedir. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre yağlı işlenmiş gıdalar, beyinde bulunan hipotalamusa dahi zarar verebilmektedir.

5. Cips ve Kurabiye

Kurabiyeler ve cips çeşitleri içerisinde yok denecek kadar az yararlı besin bulundurmaktadırlar. İçerisinde fazlasıyla gereksiz kalori barındırmalarının yanı sıra rafine şekerine de sahiptirler. Önceki maddemizde de rafine şekerin ne kadar zararlı olduğunu sizlere paylaşmıştık. Eğer şekeri seven bir yapınız var ise şekeri bu tür besinlerden değil doğal meyvelerden alabilirsiniz. Üstelik daha lezzetli ve daha sağlıklı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.