Kansere İyi Gelen Besinler

2.179
Kansere İyi Gelen Besinler

Son yıllarda iş hayatından zaman kalmamasından dolayı sağlıksız hayat tüm insanların yaşam kalitelerini düşürmüş durumdadır. Gelişen teknoloji sağlıksız ürünlerin sanki sağlıklıymış gibi gösterilip sofralarımıza kadar gelmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda günümüzde fastfood yemekler yüzünden obezite artmıştır. Bunun yanında arabalar, yürüyen merdiven, asansör gibi hayatımızı kolaylaştıran icatlar aslında bize zarar vermektedir. Tüm bunlar ve daha fazlası yüzünden son yıllarda kanser hastalığı oldukça yayılmıştır.

Kanserden korunmada ve kanserle savaşmada kansere iyi gelen besinler yani doğal yardımcılarımız vardır.

1.Domates

Kansere iyi gelen besinler arasında bulunan domates sürekli tükettiğimiz aslında çok sıradan bir besindir. Fakat faydaları saymakla bitmemektedir. Kansere iyi gelen sebzeler arasında bulunan domatesin özellikle prostat kanserine karşı çok önemli bir koruyucu olduğu bilinmektedir. Yalnızca domates değil domatesten yapılmış salça, domates suyu gibi besinlerde kansere karşı savaşmaktadır.

2. Soğan, Sarımsak

Kansere iyi gelen besinler arasında bulunan soğan ve sarımsağın virüslerle savaştığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği zaten bilinmektedir. Bunun dışında bu besinlerin kanserle savaşma ve

kanseri önlemeye yardımcı olma gibi özellikleri de vardır. Kansere iyi gelen sebzeler arasında olan sarımsak özellikle prostat kanserini önlemede önemli bir yardımcıdır. %50 ye kadar koruma sağladığı bilinmektedir. Bunun dışında hem soğan hem de sarımsağın mide, bağırsak ve kolon gibi kanserlere karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

Kansere iyi gelen sebzeler saymakla bitmemektedir. Bunlardan bazıları lahana, ıspanak, fasulyedir.

3.Üzüm

Üzüm sağlık açısından çok değerli bir besindir. Kansere iyi gelen meyveler arasında bulunan kara üzüm içerdiği resveratrol adlı antioksidan sayesinde kanser ile savaşta çok önemlidir. Hem tane olarak yenebilen hem de suyu içilebilen kara üzüm özellikle prostat, akciğer, kan kanseri, pankreas ve kolon kanserlerinde önemli bir savaşçıdır.

4.Turunçgiller

Turunçgiller portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi meyvelerden oluşmaktadır. Kansere iyi gelen meyveler yüksek derecede C vitamini içermektedir. Ayrıca lif de bulunduran turunçgiller özellikle meme, cilt, akciğer, kolon, karaciğer ve mide kanserlerine karşı koruma sağlamaktadırlar. Kış aylarında nezle ve gripten koruyan turunçgiller birçok kansere karşı koruma sağladıkları için altın değerindedirler.

Kansere iyi gelen meyveler yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Bu meyvelerin arasında çilek, yaban mersini gibi meyveler bulunmaktadır.

5.Tam Tahıllar

Tam tahıllar bilindiği gibi buğday, yulaf, çavdar gibi ürünlerdir. Bu ürünler yoğun olarak lif içerirler aynı zamanda selenyum ve çinko bakımından da çok değerlilerdir. Kanserle savaşmada etkili olan tam tahıllar antioksidan ve mineral de içerdiğinden insan sağlığı için çok önemlidir. Özellikle kolon kanserinden koruyan tam tahılların daha birçok faydası vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.