Kadınlar Duysun

Bu Gerçeği Öğrendikten Sonra Bir Daha Asla Klozet Kapağını Kapatmadan Sifonu Çekmeyeceksiniz

13.08.2019
11.324

Küçük bir sorumuz var. Sifonu çekmeden önce klozetin kapağını kapatıyor musunuz?

Bu Gerçeği Öğrendikten Sonra Bir Daha Asla Klozet Kapağını Kapatmadan Sifonu Çekmeyeceksiniz

Cevabınız ‘evet’ ise bunu yapmaya devam edin. ‘Hayır’ diyenlerin ise bilmesi gereken bir şey var. Tuvalet bakteri yuvasıdır. Bakterilerin önüne geçmek de sizin elinizde. Sadece bir gram dışkıda 10 milyon virüs, 1 milyon bakteri ve bin parazitik kist bulunduğu söyleniyor.

Sifonu her çektiğinizde etrafa milyonlarca bakteri uçuşuyor. Bunun önüne geçmek için sifonu çekmeden önce klozetin kapağını kapatmanız gerekiyor.

Yapılan araştırmalar, klozet kapağını açık bırakarak sifonu çektiğinizde sifonunuz, idrar veya dışkınızdaki bol miktardaki bakterinin, sifonunuzun gücüne bağlı olarak tuvaletten 25 santimetre ile 5 metre arasında değişen bir mesafeye fırlamasına neden olduğunu gösteriyor. Bu da, tuvaletinizin etrafında bulunması muhtemel olan hijyen unsurlarınızın (diş fırçası, ağız temizleme ipi, tarak, pamuk, vs.) özellikle ishale neden olduğu bilinen, ancak Hepatit gibi daha ciddi hastalıklara da neden olabilecek bakterilere ve virüslere bulanmasına neden olabilir.

Tuvaletteki bakterilerin diş fırçanıza uçuşması işten bile değil.

Konuya ilk kez Dr. Charles Gerba 1975 yılında yaptığı bir çalışmada değindi. Aktarılanlara göre klozet kapağı açıkken sifon çekilmesi halinde koli basili bakterisi altı saate kadar havada geziniyormuş.

Tuvaletten uçuşan bakteriler diş fırçanıza bulaşıyor

Klozet kapağı açıkken çekilen sifon sonucunda uçuşan bakteriler 6 metre uzağa kadar gidebiliyor.

Initial ismindeki temizlik şirketinin kategori menajeri Björn Hellquist, “Bir diğer önemli konu da ellerinizi güzelce yıkamak. Ellerinizi 20 saniye boyunca düzgün şekilde yıkamanız gerekiyor. Bazıları el antiseptiği ile ellerini yıkıyorlar. Elbette ek olarak el antiseptiğini kullanabilirsiniz ancak asla sadece el antiseptiği kullanmayın” dedi.

- Sponsor Bağlantılar -
loading...