Bu İpuçları Çok İşinize Yarayacak

Bu İpuçları Çok İşinize Yarayacak

Günlük hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler ile hayatınıza rahatlık katın! Mutfaktan banyoya, parkeden mobilyaya çok işinize yarayacak bilmeniz gereken püf noktalarını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

EKMEK İLE PÜF NOKTALARI

Ekmek, kızartma yaparken yağın sıçramasına engel olur. Ne kızartırsanız kızartın, tavaya birkaç dilim beyaz ekmek koyduğunuzda yağın etrafa sıçramasını önlemiş olursunuz, ayrıca bu sayede duman da çıkmaz. Ekmek, dibi tutan pilavın yanık kokusunu yok eder. Eğer pilavınızın dibi tuttuysa; sıcakken üzerine bir dilim beyaz ekmek koyun. Tencerenin kapağını kapatıp birkaç dakika bekleyin. Ekmeği aldığınızda ekmekle birlikte yanık kokusu da gidecektir.

BİBER İLE PÜF NOKTALARI

Karabiber, renkli çamaşırlarınızın parlaklığını korur. Renkli kıyafetlerinizin birkaç yıkamadan sonra renklerinin solmaması için; yıkayacağınız suya 1 çay kaşığı karabiber atın. Doğal renk koruyucu karabiber, canlı renklerin solmasını önler. Pulbiber ile karıncaları kovun. Mutfağınızı istila eden karıncalarla nasıl baş edeceğim diye düşünmeye pulbiber ile son! Koloniler halinde gezen bu minik misafirleri kovmak için biraz acı biber ikram edin. Karıncaların dolaştıkları yerlere biraz pul biber serptiğinizde onlara mutfağınızda barınamayacak yer kalmayacaktır.

ÇAY İLE PÜF NOKTALARI

Çay ile ahşap mobilyalarınız tertemiz olsun. Demli bir çay aynı zamanda iyi bir mobilya temizleyicisidir. 5 çay poşetini 1 litre suda kaynatın ve soğumasını bekleyin. Soğuyunca bir kabın içine alın ve yumuşak bir bezle ahşap mobilyalarınızı silin. Silme işlemi bittikten sonra yine yumuşak bir bezle kurulayın ahşap mobilyalarınızın parladığını ve tertemiz olduğunu göreceksiniz. Bu yöntem aynı zamanda mobilyalarınızın kir tutmasını uzun süre önleyecektir. Çay ile dantellerinize eskitme yapın. Dantel ve giysilerinize eskitme rengi olan bej, krem, fildişi renklerini uygulamak isterseniz yarım litre suya 4 poşet çayı yarım saat demleyin. Soğuduktan sonra eskitme uygulayacağınız kumaşı 10 dakika veya daha fazla soğuyan çay suyunda bekletin. Eskitme uyguladığınız eşyanızın renginin ne kadar koyu olmasını istiyorsanız demli suyun içinde o kadar fazla tutmalısınız.

DİŞ FIRÇASI İLE PÜF NOKTALARI

Özellikle temizlik yaparken bazı erişilmesi zor yerlerde eski diş fırçanızı kullabilirsiniz. Küçük aralıklara, erişilmesi zor yerlere eski diş fırçanızla rahatça erişebiliriniz. Çamaşır makinenizin deterjan kapağını temizlerken, fayans aralarının, muslukların ve evdeki birçok aksesuarınızın temizliğinde eski diş fırçanızdan yardım alabilirsiniz.
Akvaryumunuzu da eski diş fırçanızla temizleyebilirsiniz. Özellikle yosun tutan akvaryum camlarının temizlenmesinde diş fırçası çok işinize yarayacaktır. Giysilerinizi fırçalarken eski diş fırçanızı kullanabilirsiniz. Pantolon paçasındaki kurumuş çamur ya da elbiselerinizdeki kurumuş çikolata lekelerini makine öncesi ön müdahale amacıyla diş fırçasıyla fırçalayın. Böylelikle lekenin çıkması daha kolay olacaktır.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.