Kadınlar Duysun

Bu Yüzey ve Malzemeleri Sirke İle Asla Temizlemeyin

12.04.2020
4.298

Sirke, çoğu kişinin mutfaktaki kir ve lekeler ile savaşmak için sık sık tercih ettiği malzemelerden biridir. Ancak sirkeyi, temizlik rutinimizin büyük bir parçası haline getirirken unutmamız gereken bir nokta onun güçlü bir asit olduğu. Güçlü asidik özelliği ile bilinen sirke; tüm yüzey ve malzemeler için uygun değildir. İşte temizlik yaparken asla sirke kullanmamanız gereken 5 şey…

Bu Yüzey ve Malzemeleri Sirke İle Asla Temizlemeyin

Temizlik malzemelerimiz arasında sirkeyi de kullanmanın bir çok önemli sebebi var. Her evde bulunan uygun fiyatlı bir malzeme olması ve bir çok yüzeyde çok kullanışlı olması sirkeyi kısa zamanda bir temizlik malzemesi olarak kullanmamıza sebep oldu. Fakat sirkenin güçlü bir asit olduğunu unutmamamak lazım. Sirkenin asidik yapısı bir çok yüzey ve malzemeye zarar verebiliyor.

Taş yüzeyler

Sirkenin yüksek asidikli yapısı granit ve mermer şeklinde malzemelerden yapılmış yüzeylerde taşı aşındırarak asla silemeyeceğiniz izler bırakırabilir.

Dökme demir tavalar

Sirke, dökme demir araç-gereç ile reaksiyona girerek paslanmaya niçin olabilir. Bu yüzden dökme demir tavalarınızı yalnız su ve yumuşak formüllü bir sabun ile sudan geçirin.

Alüminyumdan yapılmış her şey

Dökme demire benzer şekilde, sirke alüminyum ile reaksiyona girebilir. Bu da hem sıhhat problemlerine hem de araçların zedelenmesine neden olur.

Parke zeminler

Parke zeminler, öteki yüzeylere bakılırsa birazcık daha ince yapıdadır. Bir çok döşeme üreticisi parkelerinizi temizlemek için sirke kullanmamanızı öneriyor. Bu sebeple kuvvetli asit yüzeye zarar vererek zaman içinde donuklaşmasına sebep olabilir.

Telefonunuz yada tabletiniz

Telefon ya da tablet ekranlarınız; sirke ile zarar görebilecek parmak izine dayanıklı bir kaplamaya haizdir. Bu niçin ile elektronik cihazlarınızın temizliğini sirke yerine, suyla nemlendirilmiş mikrofiber bir bez ile yapmak en iyi seçenektir

loading...
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.