Çayın Faydaları Türk Siyah Çayının Yararları

283.707
Çayın Faydaları Türk Siyah Çayının Yararları

Türk çayı üzerinde yapılan araştırmalar, çay posasının ve deminin sağlığımız üzerindeki inanılmaz etkilerini ortaya çıkardı. Çayın faydalarına baktığımızda, insanda adeta bir ilaç etkisi yaratıyor. Demleme süresi de önemli olan çay, 2 dakika sürede demlenip içildiğinde uyarıcı, 5 dakika ve sonrasında ise antioksidan ve sakinleştirici niteliğinde. İnsan sağlığına yararı dışında, günlük hayatı kolaylaştıran birçok yönü de keşfedilen çayın araştırmalar sonucu elde edilen faydaları.

Türk çayı kararında içildiğinde;

– Vücuttaki ödemi atarak vücut sıvısını dengeliyor.

– Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Bu sayede kanser hücreleri vücutta gelişecek ortam bulamıyor ve kanser riski de önlenmiş oluyor.

– Sakinleştirici etki sağlayarak bedendeki yorgunluğu ve gerginliği alıyor. Gerginlikten kurtulan vücut daha iyi ve sağlıklı uyku uyuyabiliyor.

– İnsan sağlığına olumlu etkilerinin sonucu kişinin cildine de yansıyor. Ayrıyeten posası cilde uygulandığında, cilt üzerindeki ölü hücreleri yok ederek cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.- Yapılan araştırmaladaki en önemli bulgulardan biri, günde 3 bardak çay içen birinin beyin tümörüne yakalanma riskinin düşük olduğudur.

– Sindirim sistemine yardımcı olan, aynı zamanda bağırsakları mükemmel şekilde çalıştıran çay, kötü yağları yakmaya da yardım ederek mide ve bağırsakları temizliyor.

– Bağırsak hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırarak, ishal ve kabız dengesini sağlıyor. Aynı zamanda böbreklerin çalışmasına da büyük oranda faydası var.

– Antioksidan etkisiyle dişlerdeki mikroorganizmaları temizleyerek diş ve dişeti hastalıklarını önlüyor.

– Vücudun kan dolaşımını rahatlatarak mineral dengesini koruyan çay, kan ve damar hastalıklarına da iyi geliyor.

– İlerleyen yaşlar için kemikleri güçlendiriyor ve kireçlenmeyi önemli ölçüde önlüyor

– Kan dolaşımını düzenleme etkisi sonucunda kalp krizi riskini de en aza indiriyor.

– Daha düzgün çalışan hormonlara ve güçlü bir metabolizmaya sahip olmamızı sağlıyor.

Çayın Faydaları

Çayın Posasının Faydaları ve Kullanım Alanları

Araştırmacılar, çay içildikten sonra posasının ve kalan deminin de atılmaması gerektiği konusunda bizi uyarıyor. Özellikle çay posasının bilinmeyen faydaları;

– Çay posası ayak kokusunu alıyor. Ilık suya attığınız çay posasında ayaklarınızı 10-15 dakika kadar tutmanız ayak kokusunu söküp alıyor.

– Çay içildikten sonra kalan dem ile boğazda gargara yapılması boğaz ağrısını alıyor. Bu işlemin düzenli yapılması ise ağız yaralarını önlüyor ve boğazın temizlenmesine yardımcı oluyor.

– Günlük hayatta çoğu kadının şikayetçi olduğu buzdolabı kokusunu önlemek için, çay posasını kurutup dolap içine uygun bir yere yerleştirmek oluşabilecek tüm kokuları önlüyor.

– Vücudunuzda yağlanan bölgelere ılık çay ile masaj yaptığınızda, yağlanmayı engellemiş olursunuz.

– Çay antioksidan etkisiyle, vücutta herhangi bir yara oluştuğunda antibiyotiğe yardımcı nitelikte yara temizleyici olarak kullanılabilir.

– Yine kadınların balık pişirdikten sonra veya soğan doğradıktan sonra uzun süre ellerinden çıkmayan kokuları yok etmek için bir miktar sıcak çayla ellerini ovmaları yeterli olacaktır.

– Poşet çay posasını veya bir parça pamuğu çay demine batırarak gözlerinize koyduğunuzda, mikropları kırar, şişmeyi, kanlanmayı alır ve çapaklanmayı önler.

– Banyodan sonra son durulama suyuna kalan dem ilave edilerek saçlar durulandığında daha sağlıklı ve ışıltılı saçlara sahip olursunuz.

– Dilinizi ısırdığınızda, ağzınızda pamukcuk çıktığında kalan çay demini ağzınızda gezdirirseniz yaralarınızın hafiflediğini ve iyileşme sürecine yardımcı olduğunu görceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kazimyasar dedi ki:

    Ben isten geldikten sora ayaklarımı is ayakkabısı kokutuyordu denedim artik koku yok sizlere teşekkür ediyorum