Çikolata Kisti Neden Olur

961
Çikolata Kisti Neden Olur

Çikolata Kisti Nedir : Çikolata kisti rahmin içinde bulunan dokuların, yumurtalık ve yumurtalık kanallarında veya diğer organlarda görülmesi halinde meydana gelir. Rahim dışında gelişen ve normal hormonlara bağlı olarak her ay rahmi hamileliğe hazırlar. Hamileliğin olmaması durumunda rahim zarı parçalar halinde vücuttan dışarı atılır. Rahim dışında gelişen çikolata kisti ise vücuttan dışarı atılamaz.

Ağrı ve iltihaplara hatta tedavi edilmezse kısırlığa bile neden olabilir. Endometriozis yani çikolata kisti hemen hemen her kadının başına gelen bir rahatsızlıktır. Çikolata kisti bütün kadınlarda %5 oranında, üreme çağında ki kadınlarda %20 oranında, hamile kalamayan kadınlarda ise yaklaşık %50 oranında görülür. Çikolata kisti riski otuzlu yaşlardan daha fazladır. Aynı zamanda beslenme alışkanlığı da çikolata kistinin oluşumunu olumlu ya da olumsuz olarak etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Bu durumda çikolata kisti neden olur sorusu kafalarda soru işareti yaratır.

Çikolata Kisti Neden Olur ?

Çikolata kisti bağışıklık sorunları, çevresel faktörler, lenf sistemi, adet kanının karın boşluğuna akması, genetik yapı gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Çikolata kisti olan kişilerin vakit kaybetmeden bir doktora başvurmaları gerekir. Çoğunlukla yapılan tahliller sonucunda ortaya çıkar. Adet kanamalarının düzensiz olması ve ağrılı geçmesi, kası ağrısı, alt karın bölgesinde şiddetli ağrı, halsizlik ve bağırsak sancıları çikolata kisti teşhisinde yardımcı olan faktörler arasındadır.

Çikolata Kisti Nasıl Patlar ?

Çikolata kistleri cinsel ilişki ya da yapılan herhangi bir hareket sonucunda veya muayene sırasında basınç uygulaması sonrasında patlayabilir. Çikolata kisti patlaması sırada ani ve o anlık bıçak saplaması gibi bir ağrı hissedilebilir. Çikolata kisti karın boşluğuna akması durumunda ateş, kusma, bulantı ve şiddetli karın ağrıları meydana gelebilir.

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti ciddiye alınması ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çikolata kisti tedavisi yapılmadığı zaman kısırlığa neden olabiliyor. Ağrılı çikolata kisti tedavisinde en çok uygulanan tedavi yöntemi cerrahi uygulamalardır. Yapılan cerrahi tedavi esnasında çikolata kisti çıkarılmalı. Oluşan yapışıklıklar çıkarılmalı ve çikolata kistine neden olacak unsurlar yok edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.