Cilde İyi Gelen Besinler

Cilde İyi Gelen Besinler

Tüketilen tüm gıdalar insan sağlığına doğrudan etki etmektedir. Cilt sağlığı için olduğu kadar cilt güzelliği açısından da tüketilen tüm besinler oldukça önemlidir. Besin değerini yüksek olduğu gıdaların tüketilmesi, vücut ve cilt için gerekli olan tüm vitaminlerin ve minerallerin alınması hem genel sağlığın hem de cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

Cilt Sağlığına İyi Gelen Besinlerin Etkileri

Gerekli vitaminler ve mineraller alındığı takdirde cildin esnekliği artar ve kırışıklık oluşumu gecikir. Bunun sebebi ise bu mineraller ve vitaminlerin elastik liflerin üretimini arttırmasıdır.
Birçok besin, cilt hücrelerinin tahribatına sebep olan oksidatif hasarın azalmasına da yardımcı olmaktadır. Birçok besin cilt için oldukça faydalı olurken her birinin temelinde su yatmakta ve düzenli su tüketimi cilt sağlığını en iyi noktaya getirmektedir.

Havucun Cilt Sağlığına Etkileri

Cilde iyi gelen besinlerin başında havuç yer alır. İçeriğindeki betakaroten sayesinde göz sağlığına oldukça faydalı olan havuç, içeriğindeki A vitamini sebebiyle cildi gençleştirmek için de önerilmektedir. Retinol maddesini de içeren havuç, antioksidan etkisi ile cilt güzelliği için de yardımcı olmaktadır.

Domatesin Cilt Sağlığına Etkileri

İçeriğinde likopen bulunduran domates, antioksidan etkisi ile cildin temizlenmesine ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya, yaşlılık lekelerinden ve kırışıklıklardan korumaya yardımcı olmaktadır. Domates aynı zamanda cildi ultraviyole ışınlardan da etkin bir şekilde korumakta olup cilde iyi gelen besinlerden bir tanesidir. Ayrıca cilt bakımı için maske olarak da kullanılır.

Balığın Cilt Sağlığına Etkileri

Cilde İyi Gelen BesinlerOmega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon, tuna gibi balıklar, tahriş olan ciltlerde iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlamaktadır. Ciltteki nemin korunmasını ve olumsuz etkilerden ve güneş ışınlardan korunmasını da sağlayan balıklar, mineral ve selenyum açısından da zengin olması sebebiyle cilt güzelliği açısından tavsiye edilmektedir.

Ceviz ve Bademin Cilt Sağlığına Etkileri

Hücre zarını güçlendiren, toksinlerin hücrelere girerek onların zarar yol açmasını engelleyen ceviz, badem gibi besinler, cildin sağlıklı ve parlak görünmesine de yardımcı olmaktadır. İçeriğinde yağ asidi bulunan ve hücre yapısının korunmasını sağlayan bu besinler, içerdikleri E vitamini sayesinde ciltteki lifleri güçlendirerek serbest radikallere karşı korunmasını da sağlamakta olup cilde iyi gelen besinler arasında yer alır. cilt bakımı için düzenli olarak kullanılmalıdır.

Yeşil Yapraklı Sebzelerin Cilt Sağlığına Etkileri

Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan C vitamini ve yüksek orandaki demir, cilt hücrelerindeki yeterli oranda oksijen ulaştırılmasını ve cildin kendini yenilemesini sağlamaktadır. Kırışıklıkları azaltan ve cildin daha parlak görünmesini sağlayan bu sebzeler, aynı zamanda aneminin azalmasına da yardımcı olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.