Çileğin Faydaları

9.958
Çileğin Faydaları

Çileğin Faydaları; En sevilen meyveler arasında yer alan çilek, güzel tadı, hoş kokusu dışında sağlık için faydaları ile de bilinmekte ve tüketilmesi önerilmektedir.
Gün içerisinde tüketilebilecek 8 adet çilek, günlük C vitamini ihtiyacının fazlasını karşılamaya yardımcı olurken, birçok hastalığı da önlemeye yardımcı olmakta ve bazı hastalıkların iyileşmesine katkıda bulunmaktadır.

Kolesterole Karşı Çilek

Çilek düzenli olarak tüketildiği takdirde kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmakta, iyi kolesterolün ise aynı seviyede kalmasına yardımcı olarak ikisi arasındaki dengenin oluşmasını sağlamaktadır. Çileğin içeriğinde bulunan antosiyanin adlı pigmentin yardımcı olduğu bu özellik, çileğin düzenli tüketilmesini önermektedir.

Antioksidan Olarak Çilek

İçeriğindeki C vitamini sayesinde hastalıklara karşı bağışıklık oluşturan, kalp ve damar sağlığını korumakta ve çileğin faydaları burada da kendini göstermektedir. Yüksek antioksidan içermesi sebebiyle vücuttan fazla olan ödemin atmasını da sağlamaktadır. Kuersetin ve antosiyanin pigmentleri sayesinde ödem attırmaya yardımcı olan çilek, en etkili ödem sökücü 50 besin arasında yer almaktadır.

Kanserden Korunmak İçin Çilek

Çilekte bulunan antioksidan, aynı zamanda kansere karşı koruyucu etki de içermektedir. Oksidatif stresi önleyen çilek, aynı zamanda kanserin gelişmesini azaltan ellagic asit içermesi ile de kanseri önlemeye yardımcı olmaktadır. Ellagic asit aynı zamanda kanser oluşturan tümörlerin büyümesini de durdurduğu için çilek, kanser konusunda oldukça etkili bir besin olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Çileğin FaydalarıKalp ve Damar Sağlığı İçin Çilek

İçeriğindeki antioksidan, aynı zamanda kalp ve damar hastalıklardan korunma da çileğin faydaları arasında yer almaktadır. Çileğin içeriğinde bulunan polifenollerin LDL oksidasyonu, kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini büyük ölçüde azaltmakta ve her gün düzenli çilek tüketilmesi durumunda %32 oranında daha az kalp krizi oluştuğu gözlemlenmektedir.

Diyabete Karşı Çilek

Çileğin içeriğinde şeker bulunması sebebiyle diyabet hastalarının korktuğu meyvelerin başında gelen çilek, düşünülenin aksine kan şekerini yükseltmez. Lifli bir besin olması sebebiyle tokluk hissini arttıran çilek, daha az karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesini sağlaması sebebiyle de sağlıklı bir atıştırmalık olarak geçmektedir.

Cilt Sağlığı İçin Çilek

Yüksek oranda C vitamini içeren çilek, ciltteki kuruluğun azalmasına yardımcı olmakta ve ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesini sağlamaktadır. Maske olarak yüze uygulandığında da oldukça faydalı olan çilek, günlük düzenli tüketimiyle de cilt sağlığı açısından katkısı olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.