Cilt Tipine Göre Bakım

Cilt Tipine Göre Bakım

Her insanın cilt tipi farklı özellikler gösterir. Bunu belirlemek çok basittir. Çok kolay bir testle belirlenen cilt tiplerine göre yapılacak bakım ise çok önemlidir. Birçok farklı cilt tipi vardır. Bunlardan en belirgin görülenler, kuru, yağlı, karma ve normal cilt tipidir.

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Yağlı Cilt Tipi

Yağlı cilt tipi görünümden belli olur. Bir parlaklığa sahip olan cilt aynı zamanda yağlı da gözükür. Gözenekler açıktır. Bazı yağlı cilt tiplerinde gözeneklerin açıklığı gözle görülebilir.

Yağlı Cilt İçin Cilt Bakımı

Yağlı cilt tipinde akne ve siyah nokta problemlerine oldukça fazla rastlanır. Bu sebeple günlük bakımlarını aksatmadan yapmaları gerekmektedir. Yağlı cilt tipi sarkmaya ve kırışmaya da meyillidir. Bu sebeple kullanılacak yağlı cilt tipine uygun yaşlanmayı geciktirici kremler veya kırışıklık önleyici bakım kremleri bu sorunların engellenmesini sağlayabilir.

Kuru Cilt Tipi

Gözenekleri küçük olan kuru cilt tipindeki yüzlerde ince bir üst deri vardır. Görünümü parlak değildir ve bazı yerlerde deri soyulmaları olur.

Kuru Cilt İçin Cilt Bakımı

Bu cilt tipi genellikle kuru olur ve çabuk kırışmaya müsaitlerdir. Bu sebeple hem kırışıklık önleyiciler kullanılır hem de nemlendirici kremlerler cildin ihtiyacı olan yağ sağlanmış olur.

Hassas Cilt Tipi

Hassas cilde sahip olanların derileri çok fazla incelmiştir. Birçok duruma reaksiyon gösteren bu cilt tipi çabuk kızaran bir özelliğe sahiptir. Susuz olmaları sebebiyle çok gerginlerdir.

Hassas Cilt İçin Cilt Bakımı

Hassas cilde bir krem uygulanmadan önce mutlaka kulak arkasında veya dirsekte birkaç gün denenmesi gerekmektedir. Denenen krem eğer zarar vermiyorsa kullanılabilir. Hassasiyet giderici krem kullanımı cildin rahatlamasına neden olacaktır.

Karma Cilt Tipi

Karma cildin özelliği T bölgesinin yağlı diğer bölgelerin kuru olmasıdır. Yağlı bölgelerde yağlı cilt tipi özellikleri görülür diğer bölgelerde ise kuru cilt tipi özellikleri görülür. Bu sebeple kullanacağınız ürünü seçerken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Karma Cilt İçin Cilt Bakımı

Karma cilt tipine sahip kişiler alkol oranı düşük tonikler kullanmalıdırlar. Cilde uygun maske, krem, peeling gibi bakımlar yapabilirler. Kırışma tehlikelerine karşı otuzlu yaşlardan sonra kırışıklık kremleri kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.