Kadınlar Duysun

Çin Pazarı’nın İç Giyim Sektörüne Etkileri

06.12.2016
856
Çin Pazarı’nın İç Giyim Sektörüne Etkileri

İç giyim sektöründe Çin pazarı 2004 yılından sonra keskin bir etki yaratmıştır. 2004 yılı öncesine kadar yerli üreticiler tüketimin neredeyse tamamını kendi üretim kapasitesi ile karşılarken Çin ürünlerinin piyasaya girmesi ile, kendi pazarında ciddi oranlarda pay kaybetmeye başlamışlardır. Bu aşamadan sonra sektördeki rekabet, kaliteden çok fiyat konusu ile ilgili hale gelmiştir. Tüketicinin Çin ürünlerine yönelmesinin başlıca nedenleri, ucuz olmalarının yanı sıra zengin çeşitlilik ve bol seçenek sunmasıdır. Türkiye’de ihtiyaç tabanlı hedef kitle, moda akımı kaygısından uzak, ucuz fiyatlı ürünleri tercih etmektedirler. Bu durumda üretici firmalar ise iç pazardan çok dış pazara yönelik üretim yapmaktadırlar.
İç giyimde moda ve markalaşma sürecini etkileyen en önemli faktör az gelişmiş ülkelerin seri üretim ürünlerinin pazardaki yeridir. Çin pazarı seri üretim ve uygun fiyatlar ile sunduğu ürünler ile Türkiye’de tüketicinin tercih ettiği ürünleri piyasaya sürmektedir. İç giyim modası tüm dünyada ayrı bir alan olarak algılanmaktadır. Türkiye koşullarında ise gelişmekte olan bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Belirli bir kısım tüketici iç çamaşırı alımında modadan çok fiyat ile ilgilenmektedir. İç giyimin bir ihtiyaç olarak görülmesi nedeniyle moda endişesi geride kalmaktadır. Dünya pazarında modaya yönelik ürünler üreten Türkiye firmaları bulunmaktadır. Ucuz ürünlerin tüketici tarafından çok tercih edilmesi moda akımını etkilemektedir. Bu ndenle moda akımı zaman ve koşullara göre şekillenmekte ve farklı tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Ancak Türkiye’de Çin pazarının etkisi ile kalite ve modaya uygun ürünlerin yerine fiyat olarak daha uygun seri üretim ürünler tercih edilmektedir.
İç giyim sektörü tüm dünyada oldukça geniş pazara sahip bir sektördür. Türkiye bu konuda gelişmekte olan bir ülke olarak yerli üretim kapasitesinde her geçen gün artış göstermektedir. Ancak Çin pazarının etkisi ile yerli firmaların rekabet ettiği alan fiyatlar olmaktadır. Türkiye’de iç giyim sektörünün gelişmesi farklı stratejiler geliştirilmesine bağlıdır. Fantazi iç giyim ürünlerine olan tüketici ilgisinin arttığı son yıllarda bu alanda özellikle çok sayıda jartiyer modelleri gibi yeni üretimler yapılmaktadır ve pazarda bu alt sektör ayrı bir yerde durmaktadır. Fantazi iç giyim pazarındaki rekabet hem moda, hem de fiyatlar doğrultusunda olmaktadır. Çin pazarının seri üretim fantazi giyim ürünlerine karşılık yerli ürünler de artmaktadır. Bu alanda yenilik ve farklı tasarımlar son yıllarda Türkiye’de de ilgi görmeye başlamıştır. Gelişen iç giyim sektöründe Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında yer almakta olup, sürekli yenilenmekte ve hızla büyümektedir.


Pinterestte Bizi Takip Et
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.