Kadınlar Duysun

Dilinizdeki Bu Değişiklikler Sağlığınız Hakkında Uyarı Veriyor

21.09.2021
2.178
Dilinizdeki Bu Değişiklikler Sağlığınız Hakkında Uyarı Veriyor

Genel anlamda tüketilen gıdalardan yola çıkarak, vücutta oluşan problemlerini anlamak oldukça basit. Bazı hastalıkların belirtilerini ise dilinizin rengine ve dokusuna bakarak anlayabilirsiniz.

Çilek kırmızısı rengi

Diliniz genellikle olması gerektiği renkte değilse yani hafif pembemsi çilek kırmızısı rengindeyse yeteri kadar vitamin alamadığımızın göstergesi olabilir. Aynı zamanda dilin üzerinde parlaklık gözüküyorsa buda B12 veya demirin eksik olduğunu işaret eder. Tedavi edildiği durumlarda dil üzerinde bulunan küçük noktacıklar kaybolur. Tedavi edilmezde dilin üstü pürüzsüz bir şekilde gözükür. Aşırı sıcak, aşırı soğuk veya baharatlı olan gıdaların tüketiminden kaynaklı ağrılar meydana gelebilir.

Siyah veya kahverengi plak

Dilin üstünde oluşan kahverengi ve siyah plak tabakası ciddi bir durum değildir. Ağzınız hijyeninizin tam olmadığını gösterir. Gün içerisinde tüketilen sigara, kahve ve çay gibi şeyler dilinizin üstünde bu şekilde bir renk değişimine neden olmaktadır. Yapılması gereken tek şey bunları tükettikten sonra düzenli olarak gargara ve dil üstü temizliği yapılması yada olabildiğince bu ürünleri tüketmemektedir.

Çok fazla beyaz plak

Dilinin üstünde aşırı bir beyaz tabaka var ise bu genellikle maya enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Candida, ciddi şekilde büyüme gösterdiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Beyaz plak oluşmasının nedenlerinin arasında zayıf bağışıklık sistemi, diyabet hastalığı, yüksek tansiyon ve antibiyotik kullanmak gibi durumlar yer almaktadır.

Çatlak dil

Dil üstünde oluşan çatlaklar ciddiye alınacak sorunlar arasında yer almaz. Bu çatlaklıklar genellikle dilin yaşlanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Dişleri düzenli olarak fırçalamamak ve bakımını yapmamaktan dolayı enfeksiyonlarla da karşılaşılabilir. Çatlaklar her ne kadar sorun olmasa da yeteri kadar hijyen uygulanmadığında çatlakla birlikte mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Bu durum herhangi bir gıda tüketiminden sonra ağrı ve yanmaya neden olabilmektedir.

Dilde küçük beyaz lekeler

Dil üstünde oluşan küçük beyaz lekeler genellikle dilin tahriş olmasından dolayı ortaya çıkan durumlardan kaynaklanmaktadır. Dişlerimizi dilimize sürterek oradaki dokulara hasar veririz ve beyaz lekeler oluşmaya başlar. Bu lekeler aynı zamanda sigara içen insanlarda da rahatlıkla görülür. %5 ve %17 prakanser hücresi olarak da bilinmektedir. Beyaz lekeler kısa süre içerisinde kaybolmazsa uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.

Kırmızı noktalar ve kabarcıklar

Dilinizin üzerinde uzun süre boyunca geçmeyen kırmızı noktalar ve kabarcıklar ciddi hastalıkların belirtileri olabilir. Geçmiyorsa ve sürekli tekrarlanan bir düzeydeyse genellikle dil kanseri ile bağlantılı olabilir. Bu yüzden doktora görünmeye çalışmalısınız.

Yanma hissi

Dilde oluşan yanma hissi daha çok menopoza giren kadınlarda görülmektedir. Menopoz sürecinin başlamasından sonra hormonlarda değişiklik ortaya çıktığı için dildeki yanma da bunun belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Menopoz sürecinde değilseniz yanlış diş macunu kullanmaktan da alerji olabilir, dilinizde yanma hissi hissedebilirsiniz.

Tümsekler ve gamzeler

Dilin üstünde oluşan tümsekler ve Gamzeler ciddi bir rahatsızlığın sebebi değildir. Ağrılı değil ise endişelenmeniz gereken bir durum gerekmektedir. Nadir bir şekilde ortaya çıkan bir özelliktir.

Ağrılı yaralar

Din etrafında olan ağrılı yaralar genellikle çocuklarda göründen pamukçuk belirtisidir. Yetişkinlerin %20 sinde de oral pamukçuk ortaya çıkmaktadır. Bu tür rahatsızlıklar genellikle bağışıklık sisteminin zayıflığı ve stresten kaynaklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Gerekli tedavi yapıldığında ise iki hafta içerisinde kendi kendine yok olur. Bu süre iki haftalık zaman dilimini geçtiyse uzman bir doktora danışmanız tavsiye edilir.


Pinterestte Bizi Takip Et
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.