Diyet Yapmadan Günde 500 Kalori Verebilirsiniz

7.730
Diyet Yapmadan Günde 500 Kalori Verebilirsiniz

Sizde zayıflamak istiyor ama bunun için doğru yolu bir türlü bulamıyorsanız, alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Sadece günlük rutinlerinizde ufak tefek değişiklikler yaparak günde 500 kalori yakabilirsiniz.
Günde 500 kalori yakmak için; 60 kiloda bir insanın, 9 km hızla 53 dakika koşması, saatte 20 km ile 63 dakika bisiklet sürmesi veya 1 saat boyunca ip atlaması gerekir. Bütün bunları yapmak size çok zor geliyorsa, alışkanlıklarınızı gözden geçirerek bu 500 kaloriyi yakmanız imkânsız değil.
İşte size 500 kalori yakmanın 10 basit yolu;
1. AKTİF OLUN
Bütün gününüzü televizyon veya bilgisayar başında geçirmeyin. Asansör yerine merdiven kullanın. Telefonla konuşurken odanın içinde dolaşın. Yemek yaparken bir müzik açın ve şarkının ritmine uyun.
2. KURUYEMİŞ YEMEYİN
Kuruyemişler çok büyük miktarlarda kalori içerir. Mesela bir avuç ceviz tam 175 kalori! Eğer atıştırmalıklardan vazgeçemiyorsanız kuru meyveleri tercih edin.

3. PORSİYONLARINIZI KÜÇÜLTÜN
Her zaman kullandığınız tabaklardan daha küçük tabaklar kullanın. Eğer siz de tabağınızdaki her şeyi bitirmeniz gerektiğini düşünerek büyüdüyseniz bu sizin daha az yemenizi sağlar.
4. YEMEKLERİN SERVİSİNİ MASADA YAPMAYIN
Eğer yemeklerinizi mutfakta doldurup masaya getirirseniz yeme arzunuz azalacaktır. Hala bir tabak daha yemek istiyorsanız en azından salondan mutfağa kadar hareket etmiş olacaksınız.
5. TELEVİZYONUN ÖNÜNDE YEMEK YEMEYİN
Yapılan çalışmalara göre, televizyonun önünde yemek, ne yediğinize dikkat edemediğiniz için neredeyse fazladan 300 kalori almanıza sebep oluyor.
6. YAĞLARA DİKKAT EDİN
Bir öğünde 1 yemek kaşığından fazla yağ almanıza gerek yok. Yemekleri yağ yerine tavuk veya et suyuyla yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı yağ 124 kalori içeriyor.
7. DAHA FAZLA ÇİĞNEYİN
Lokmalarınızı ortalama 40 defa çiğnemelisiniz. Çiğneme sayısı arttıkça beyne tokluk hissi sinyalleri gitmeye başlıyor ve daha çabuk doyuyorsunuz. Yapılan araştırmalara göre lokmalarını 15 defa çiğneyenler, 40 defa çiğneyenlere göre % 12 daha fazla kalori alıyor.
8. MEŞRUBATLARDAN UZAK DURUN
Susuzluğunuzu dindirmek için sadece su için. Marketlerde satılan şekerli bir meşrubatın bir bardağı 200 kalori içeriyor.
9. MİSAFİR AĞIRLAYIN
Yemek yapmak, alışveriş yapmak, temizlik yapmak vb. gibi uğraşlar sizin kalori harcamanızı sağlar. Bu yüzden evinize insanları davet edin.
10. DÜZENLİ UYUYUN
Yapılan bir araştırmaya göre günde 7 saatten az uyuyan insanlar daha fazla yemek yiyor. Uyuyarak en az 100 kaloriden kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.