Elma Çayının Faydaları

Elma Çayının Faydaları

En çok sevilen ve tüketilen meyvelerden olan elmanın birçok faydası bulunur. Elma sadece meyve olarak tüketilmemektedir. Birçok biti çayının içine hoş koku vermek için eklenen elmanın kendisinden de harika bir bitki çayı yapmak da mümkündür.

Elma Çayı Neye İyi Gelir?

Elma, içerisinde bulunan ürsalik asit sayesinde metabolizmayı hızlandır ve beyaz kan üretimine katkı sağlar. Ayrıca bu madde ile birlikte kas kütlesinin artmasına sebep olur. Kas kütlesinin artması yağ yakmayı hızlandırır. Ayrıca elma kabuğundan kalsiyum, folat, fosfor, demir ve potasyum alınır.

Elma Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yeşil ya da kırmızı elmadan elma çayı yapmak mümkündür. 3 adet orta boy elma iyice yıkanır. Kabukları soyulur. Kaynayan suyun içine atılıp 5 dakika daha kaynatılır. 3 dakika da demlenmesi beklenir. Süzülen elma çayı içilmeye hazırdır. Dilenirse içine bir adet kabul tarçın da atılabilir. Elma işe tarçın birbirine çok yakışan iki bitkidir.

Elma Çayının Faydaları

B6 vitamini bakımından oldukça zengin olan elma çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı etkin bir koruma sağlar. Nitekim bir İngiliz atasözünde her gün bir elmanın doktordan uzak tutacağı belirtilmiştir. Elmanın kabuğunda yüksek oranda A ve C vitamini bulunmaktadır. C vitaminiyle birlikte hastalıklara karşı koruma sağlanırken A vitamini gözler için oldukça faydalıdır. Yüksek oranda lif içeren elma çayı sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca elma kabuğunda bulunan fenolik asit güçlü bir antioksidandır. Dolayısıyla elma çayı vücutta biriken zehirleri arındırması açısından oldukça önemlidir. Elma çayı kolesterolün düşürülmesinde de etkilidir. İçildiğinde tokluk hissi vererek diyetlerde destekleyici bir rol üstlenir. Bunun yanında akciğerin fonksiyonlarını geliştirerek solunumu rahatlatır. Besleyici özellikler bakımından oldukça faydalı olan elma çayı günde 3 bardağa kadar tüketilebilir.

Elma Çayı

Elma Çayı

Elma Çayının Yan Etkileri Ve Zararları

Elmanın içindeki etken maddeler diş minesine zarar verebilir. Onun dışında elmanın bir zararı tespit edilmemiştir. Ancak her şeyde olduğu gibi elma çayında da aşırı tüketim vücudu rahatsız edecektir. Ayrıca elma çayını elmadan yapmak gerekir. Hazır çaylar kendisi kadar etkili olmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.