En Kolay Cilt Temizleme Yöntemleri

En Kolay Cilt Temizleme Yöntemleri

  Cilt temizliği, sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olunması için yapılması gereken ilk şarttır. Gün içinde, kir, toz, makyaj malzemeleri, sigara, duman gibi pek çok çevresel etken cildin kirlenmesine yol açmaktadır. Gece cildimizin bu kirlerden derinlemesine temizlemeden uyumak ,ciltte gözeneklerin genişlemesine yol açtığı gibi, siyah notaların oluşmasına da yol açmaktadır. Ayrıca temizlenmemiş bir cilde hangi bakım kremini sürerseniz sürün, gözenekler kapalı olduğu için etkili olmayacaktır. Bu yüzden sabahları ve yatmadan önce mutlaka cilt temizlenmeli ve tüm kirlerden arındırılmalıdır. Cilt temizliğinde en etkili yöntemler hakkında bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz.

Temizleme Sütü

Temizleme sütü, ile cildinizi kirlerden arındırabilirsiniz. Ayrıca, temizleme sütünü kendiniz evde doğal yollarla da oluşturabilirsiniz. 1 adet salatalığı rendeleyin ve 1 su bardağı süt ile kaynatın. Sabahları ve akşamları bu temizleme sütü ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Temizleme Toniği

Temizleme tonikleri de cildi derinlemesine temizleme de çok etkilidir. Ancak tonikle cildi temizlemeden önce, temizleme sütü ile cildinizi kirlerden arındırmanız gerekmektedir. Ardından pamuk yardımıyla yüzünüze tonikle tampon yapabilirsiniz. Pamukla bastırmadan tampon yapmak en doğru yöntemdir. Tonik, sivilceli ve akneli ciltlerde de sivilce oluşumunu engeller. Gözenekleri temizlediği gibi aynı zamanda cildi fazla yağdan da arındıracaktır. Sonrasında da yüzünüze biraz maden suyu püskürtün, fazlalığını pamuk yardımıyla alın ve son olarak da cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin.

Peeling

Cilt temizliği yöntemleri için de derinlemesine yüz temizliği sağlayan en etkili yöntemler arasındadır. Ancak peeling her gün uygulanan bir yöntem değildir. Hafta da birkaç kez uygulamanız yeterlidir. Peeling ile hem cildinizi derinlemesine temizlemiş, hem ölü hücrelerden arındırmış olursunuz.

Buhar banyosu

Buhar banyosu da gözeneklerin açılmasını ve cildin nefes almasını sağlayan etkili yöntemlerden biridir. 1 litre suyu kaynatın, içine lavanta gibi güzel kokulu bitkiler de atabilirsiniz. Kaynamış suyun altını kapatın ve başınıza bir havlu alarak yüzünüzü suya 20 cm kadar yaklaştırın. 15 dakika beklemeniz yeterlidir.

Sirke ile cilt temizliği

Sirke, cildi ölü hücrelerden arındıracağı için, oldukça etkili bir yöntemdir. 7 veya 8 damla sirkeyi, badem yağı ve zeytinyağıyla karıştırın ve yatmadan önce cildinize sürün. Hafta birkaç kez yapmanız yeterlidir.

Kil

Etkili cilt temizliği için bir diğer yöntem de beyaz kil ile yapılan temizlik yöntemidir. Beyaz kili çamur kıvamına getirin ve yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra da ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Cildinizi ölü hücrelerden arındırarak derinlemesine temizlik sağlamakatdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.