Ev Hanımları İçin Para Biriktirmenin 7 Altın Kuralı

28.173
Ev Hanımları İçin Para Biriktirmenin 7 Altın Kuralı

Günümüzde kadın ve erkek arasındaki işbölümü farkı ortadan kalksa da hala yuvayı dişi kuş yapıyor. Ev ekonomisine katkıda bulunmak için çalışan kadınlar kadar ev hanımlarının da yapabileceği şeyler var. İşten artmaz dişten artar atasözüne uygun olarak, masrafları azaltmak ve tasarruf etmek günümüzde ev hanımlarına düşüyor. Bunların dışında ev hanımlarının para biriktirebilmesi için uyması gerekli kuralları yedi başlıkta sıralamaya çalıştık.

UCUZA YÖNELİN

Günümüzde pahalı olan her şeyin kaliteli olduğu gibi yaygın ama yanlış bir kanı var. Oysa ki ucuz olan her ürün kalitesiz değildir. İyi bir araştırma ile hem ucuz hem de kaliteli ürünlerin bir listesini yapın, pahalı olanlarla aralarındaki farkı biriktirerek ev ekonominize katkıda bulunabilirsiniz.

GEREKSİZ HARCAMALARI KISIN

Ailenizin aylık harcama ve masraf listesini yapın. Harcamalarınızı bu listeye göre yaparak gereksiz masraflardan kaçınabilirsiniz. Her işte olduğu gibi ev ekonomisinde de planlı davranmak, gerekmeyen harcamalardan kurtulmanızı, boş yere para harcamamanızı sağlayacaktır. Bu durumda tasarruf ettiğiniz parayı biriktirmeniz mümkün olabilir.

EL İŞLERİ

Ev hanımı elinden her iş gelen kimsedir. Günlük ev işleri dışında bir el beceriniz varsa (örgü örmek, resim yapmak, konserve ürünler yapmak) bu yeteneklerinizi geliştirip, uygun yerlerde değerlendirebilirsiniz. Günlük ev işlerinizin dışında ayıracağınız zamanlarda, yaptığınız el işlerini bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

KUMBARA EDİNİN

Tasarruf ettiğiniz paraları harcamadan biriktirmenin yolu iradeli olabilmekten geçer. Paranızı elde tutabilmek için, kolaylıkla açamayacağınız bir kumbara edinmek faydalı olacaktır. Arttırdığınız her parayı mutlaka bu kumbarada biriktirin. İlk ihtiyacınız olduğu anda bu paraya dokunmazsanız, daha elzem durumlar için para biriktirmiş olursunuz.

REKLAMLARA KANMAYIN

İletişim araçlarında yayınlanan her türden reklam, ürünlerini satmak isteyenlerin göz boyama aracıdır. Kimse malını kötülemeyeceği için, reklamlarda bütün ürünler olumlu bir şekilde tanıtılır. Reklamlarda söylenen her şeye koşulsuzca kanmayın. Planlarınızı etkilemesine izin vermeyin.

GÜN DÜZENLEYİN

Arkadaş çevreniz veya komşularınızla, masrafı çok olmayan günler düzenleyerek para biriktirebilirsiniz.

BANKA HESABI AÇTIRIN YA DA SİGORTA POLİÇESİ YAPTIRIN

Tasarruflarınızı uzun vadeli biriktirmek için bir banka hesabı ya da herhangi bir sigorta poliçe hesabı açtırın.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.