Kadınlar Duysun

Ev Yapımı Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır ?

16.01.2017
2.366
Ev Yapımı Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır ?

Bulaşık deterjanları iyi temizlenmediklerinde kimyasal bileşenleri nedeni ile yiyeceklere geçerek insan vücuduna girebilirler. Kimyasal olmayan bulaşık deterjanını yapmak ise göründüğü kadar zor değildir. Evdeki malzemeler ve diğer ürünler yardımıyla bulaşık deterjanı nasıl yapılır?

Boraks Bulaşık Ve Temizlik İçin Doğal Çözüm

Sodyum, oksijen ve bor maddelerinin doğal yollar ile bir araya gelmesiyle oluşan boraks uzmanlar tarafından faydalı ve doğal bir temizleyici olarak tanımlanmaktadır. Boraks ile kireçten ve kirden kurtulmak mümkündür. Ayrıca beyazlatma ve dezenfekte etme özelliği de bulunmaktadır.

Boraksı Destekleyen Diğer Maddeler

Boraksın insan sağlığı için tam olarak doğru bir madde olup olmadığı bazı uzmanlarca tartışılıyor olsa da genel kanı sağlıksız olmadığı yönündedir. Ancak boraks tek başına değil, kaya tuzu, limon tuzu ve karbonat ile beraber kullanılarak etkisi arttırılmaktadır. Peki, boraks kullanarak bulaşık deterjanı nasıl yapılır?

Doğal Malzemelerle Bulaşık Deterjanı

Ev yapımı bulaşık deterjanı için ihtiyacınız olan ilk malzeme borakstır. Bunun yanında çamaşır sodası, portakal, limon, biberiye ve kekik yağları da deterjan yapımı için gerekli diğer malzemelerdir. Bir su bardağı boraksa bir su bardağı soda olacak şekilde yağları de damlalar halinde ekleyerek karıştırın ve bir litre suya bir Türk kahvesi fincanı kadar ekleyerek kullanın. Ardından bulaşıkları sirkeli su ile durulayabilirsiniz.

Zeytinyağı Sabunuyla Sıvı Bulaşık Deterjanı

Zeytinyağı sabunu tozu, aynı miktarda boraks ve karbonat kaynar suyun içinde iyice pişirilir. Çıkan karışım cam bir kavanozda saklanarak bulaşıkların yıkanması için ev yapımı bulaşık deterjanı olarak kullanılabilir.

Makine İçin De Organik Deterjan

Deniz tuzunu istediğiniz esansta bir yağ ile ovun. Üstüne karbonatı ve limon tozunu ekleyin. Bulaşık makineniz için organik deterjanınız bu kadar kolay şekilde hazır olacaktır.

Pinterestte Bizi Takip Et