Ev Yapımı Duş Jeli Nasıl Yapılır ?

Ev Yapımı Duş Jeli Nasıl Yapılır ?

Duş jeli en sık kullanılan kişisel bakım ürünleri arasındadır. Ancak satılan duş jellerinin ne yazık ki büyük çoğunlukta cilde zararlı kimyasal maddeler bulunur. Sıkça kullanılan bu ürünler zaman içerisinde istenmeyen sonuçlara, birtakım hastalıklara ve ciltte bozulmalara neden olabilmektedir. Kimyasal kullanmadan evde yapabileceğiniz bir duş jeli ile hem sağlığınızı koruyabilir hem de cildinize yıkanırken bile bakım yapabilirsiniz.

Birkaç Adımda Evde Duş Jeli Nasıl Yapılır?

Evde duş jeli yapımı sanıldığının aksine doğru malzemeler kullanıldığında oldukça kolay bir süreçtir. Peki, duş jeli nasıl yapılır? Bunun için öncelikle jelinizi köpürtecek doğal bir baz gerekir. Bu baza eklenecek çeşitli esanslar yardımı ile kısa süre en sevdiğiniz kokularla duş jelini yapabilirsiniz.

Zeytinyağı Veya Defne Sabunu Kullanarak Köpürtücü Baz Yapın

Doğal zeytinyağı veya defne sabununu bir litre su içine rendeleyerek eritin. İyice eriyip birbirine karıştıktan sonra ortaya çıkan sıvıyı evde duş jeli yapımı için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca sıvı kastilya sabununu da direkt olarak baz olarak kullanabilirsiniz.

Bir Başka Alternatif Olarak Sabun Cevizi

Sabun cevizi adı fazla duyulmayan ancak yüksek oranda temizleme yeteneği bulunan bir tür meyvedir. Yoğun kokusu ve yapısı nedeni ile evde duş jeli yapımı için tercih etmemeniz ihtimaline rağmen baz için yeni bir alternatif oluşturmaktadır. Bir miktar sabun cevizini iki saate yakın kaynattığınızda bazınız hazır olacaktır.

Duş Jelinin Diğer Malzemeleri

Duş jeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı da elbette bitkisel yağları içeriyor. Bitkisel yağlar temizlenmek için yetersiz görünüyor olsa da cilde faydaları sayesinde yaptığınız duş jelini çok seveceksiniz. Ayrıca cildinizin ihtiyacına göre yaptığınız duş jeline peeling etkisi için deniz veya kaya tuzu da ekleyebilirsiniz. E vitamini kapsülleri de cildinize iyi gelecek.

Portakal Kokulu Duş Jeli

Dilediğiniz şekilde hazırladığınız köpürücü baza 10 damla kadar greyfurt, limon ve portakal yağı ekleyin. Cildinizi nemlendirmesi için Hindistancevizi yağını da unutmayın. Baz ile karıştırdıktan sonra portakallı duş jeliniz kullanıma hazır olacak.

Nanenin Canlandırıcı Etkisini Hissedin

Köpürtücü bazınıza on damla nane ve bir kaşık jojoba yağı ekleyin. Dilerseniz eşit miktarda biberiye yağı da kullanarak evde duş jeli yapımını tamamlayabilirsiniz.

Banyonuz Lavanta Koksun

Lavanta yağını köpürtücü bazınız ile karıştırın. Dilerseniz içine gliserin ve E vitamini kapsüllerinden de ekleyebilirsiniz. Her kullanımda çalkalayın. Birkaç esans yağ ve köpürtücüler yardımı ile duş jeli nasıl yapılır herkese gösterebilir ve organik duş jelinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.