Evde Detoks Yapmanın Püf Noktaları

3.378
Evde Detoks Yapmanın Püf Noktaları

Son zamanlarda herkesin süreklikle yaptığı detoksun en büyük amacı vücuttaki birikmiş olan toksinleri vücuttan arındırmaktır. Fakat detoks yapmak doğru uygulanmadığı taktirde toksinlerden kurtulmak sürecinde kişiye zararlar verebilir. Günümüzde uygulanan pek çok detoks diyetlerinde günlük kalori ihtiyacı baz alınıp sadece sebze ve meyve suyu ağırlıklı bir beslenme detoksu izlenmektedir. Fakat bu tarz programlarda vücut için gerek duyulan enerji sağlanamıyor ve enerji eksikliği durumunda metabolizma yavaşlamasına sebep oluyor. Bu sebepten dolayı kalori yetersizliği olan detoks programını uygulayan kişiler hızlı kilo vermenin yanında yetersiz kalori alımından dolayı protein azlığının yol açtığı kas kaybına yol açar. Evde yapılan detokslarda sadece sebze ve meyve suyuyla yapılan detokslardan hızlı kilo verildiği gözlemlenir fakat bu kilo vermek değil yani yağ kaybı değil su kaybıdır buda kilo verilmiş gibi sonuç ortaya çıkar. Detoksun amacı vücudu arındırma, tazelenme ve temizlemedir. Fakat bu denli düşük kalorili bir arınma yalnızca 2 besin grubu içeren beslenme programı ile sağlıklı bir şekilde yerine getirilinir.

 

evde-detoks

 

DETOKS PROGRAMI NASIL OLMALIDIR?

  • Evde hazırlanan detoks programı kişinin günlük kalori ihtiyacını karşılayacak şekilde olmalıdır.
  • Hazırlanan bitkisel ağırlıklı olmalıdır fakat bu devamlı meyve ve sebzelerin suyunu içmekle olmaz.
  • Gerekeninden düşük seviyede değil yeteri miktarda protein alınmalıdır ve bitkisel bazlı proteinler tercih edilmelidir.
  • Hazırlanacak detoks kişinin tüketmesi gereken protein miktarı hesaplanıp ona göre hazırlanmalıdır.
  • Detoks yaparken sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekir ve tahıl grubu gıdalarını beslenme programlarından çıkarılmaması gerekir.
  • Sebze ve meyve suyu detoksları yapılıyor ise program 3-4 günden fazla sürdürülmemedir.

 

DETOKS HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR ;

Detoks zararlı toksinleri atmakta yardımcı olduğu için detoksu yaparken karaciğer ve sindirim sistemlerini yoracak besinler, sıvı ve zararlı maddelerden tamamen uzak durulması gerekir. Uzak durulmalı ki istenilen arınma ve temizlik tam olarak sağlansın. Detoks yaparken sigara, alko, kırmızı et, süt ürünleri, şarküteri tipi etler, hazır meyve suları gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Evde hazırlayacağımız detoks yapma tariflerine ve püf noktalarına uyarak yaparsak tam bir verim sağlamış oluruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.