Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir

Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir

Evde ve günlük yaşantınızda kötü kokularla baş etmek için neler yapabilirsiniz? Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için sıkışık apartmanlarda birbirine karışan yemek kokuları, pencereleri araladığınızda dışarıdan gelen egzoz kokusu, inşaat tozu vs içerisinde temiz hava ve mis kokuya ihtiyaç mı duyorsunuz? Evinizin daima mis gibi kokması ve ferah bir ortamda dinlenmeye çekilmek için bu pratik bilgileri dikkate alın.

BALIK KOKUSUNU ÖNLEMEK VE GİDERMEK İÇİN
Özellikle balık kokunu yok etmek oldukça zordur. Bu nedenle çoğu ev hanımı evde balık pişirmekten hoşlanmaz. Balık kokusunu yok etmede ocağın üzerinde yakacağınız bir tutam çay etkili olacaktır. Veya küçük bir tencere içinde sirkeli su kaynatarak, balık kokusunu giderebilirsiniz. Bıçağınızdaki balık kokusunu çıkarmak çok zordur. Fakat, kuru bir beze bir parça karabiber ekerek bıçağınızı iyice ovarsanız hemen çıkar. Balığı yemeye başlamadan önce elinizi limonla silerseniz. elinize balık kokusu sinmediğini farkedeceksiniz ve yıkayınca balık kokusunun elinizde olmadığını göreceksiniz. Aslında bıçağınıza da bu yöntemi tatbik edebilirsiniz.

KIZARTMA KOKUSU VE SEBZE HAŞLARKEN
Yemek pişirirken camları da açsanız, aspiratörünüzü de çalıştırsanız, bazı yemeklerin kokularının eve yayılmasını önleyemezsiniz. Başta gelenler balık, kereviz ve lahanadır. Sebze haşlarken suyuna bir parça mantar tıpası atarak tencereden koku yayılmasını önleyebilirsiniz. Kızartmalarda ise kızgın yağa atılan bir sap maydanoz yağ kokusunun yayılmasını önleyecektir.

SOĞAN KOKUSU
Çoğu insan pişmekte olan soğanın kokusundan hayli rahatsız olur. Bunu önlemek istiyorsanız; soğanı sotelerken içine bir-iki karanfil atmak kokunun yayılmaması için yeterli olacaktır.

SARIMSAK KOKUSU
Sarımsak yedikten sonra ağzınızda oluşan kokuyu gidermek için en etkili yöntem 1 bardak süt içmekten geçer. Ellerdeki sarımsak kokusunu çıkarmak için avucunuza biraz tuz alıp, hafifçe nemlendirdikten sonra iyice ovalayın. Sabunla da iyice yıkarsanız sarımsak kokusunun çıkmış olduğunu göreceksiniz.

BUZDOLABINDA OLUŞAN KOKULAR
Yiyeceklerinizin üzerlerini örtmeden buzdolabına yerleştirirseniz, bunlar hoşa gitmeyen kokuların oluşmasına neden olabilir. Ama bazen yiyeceği ağzı açık olarak buzdolabına koymak zorundasınızdır. İşte böyle bir durumda, buzdolabına, ağzını açık bıraktığınız bir miktar karbonat koyun; karbonat tüm kokuları alır. Bir kap sirke de aynı işi görür. Peynirlerinizi kaldırdığınız kutulara da bir miktar kekik koymayı unutmayın.

BOYA KOKUSU
Boya badana yaptıktan sonra evdeki boya kokusunu gidermek bir hayli güçtür. Pencerelerinizi günlerce açık da bıraksanız, boya kokusuna uzun bir süre tahammül etmek zorundasınız. Oysa boya yapıldıktan sonra, odanın ortasına bir tabak içine ufalanmış bayat ekmek bırakın. Ertesi gece de yine aynı odanın içine, yere bir tas içinde kaynamış, sıcak bir süt bırakın. Bu yöntemle boya kokusu kaybolduğuna şahit olacaksınız.

ÇEKMECELERDEKİ KOKULAR
Mutfağınızdaki dolap ve çekmecelerdeki kokulara karşı, dolap ve çekmecelerinizi önce ispirtolu suyla silmelisiniz. Bundan sonra da dolap ve çekmecelere bir çay tabağı içinde bir parça un, hardal ya da kokulu sabunlardan koyun. Ayrıca kızartma yaparken yayılan kokuların, dolap içlerine de sindiğini aklınızdan çıkarmayın, çekmece ve dolap kapaklarını daima kapalı tutun.

ODALARDAKİ KOKULAR
Uzun bir tatile çıktığınızda, her ne kadar bir yakınınız evinizi sık sık havalandırsa da, odalara yine de kötü bir koku siner. İşte havasızlığın yarattığı bu kötü kokuları önleyebilirsiniz. Bundan böyle tatile çıkarken ya da evden uzun bir süre uzaklaşırken, odalarınıza, küçük kaplara koyacağınız kurutulmuş lavanta çiçeği bırakın. Böylece kötü kokulara karşı bir çare bulmuş olursunuz.

TENCERELERDEKİ KOKULAR
Uzun bir süreden beri kullanılmayan tencere ve diğer kap kaçaklarınızdaki kötü kokuları, içlerine bir parça kuru kahve koyarak yok edebilirsiniz. Bazen şeker bile aynı işi görür. Tüm bunlar fayda etmezse, o zaman tencerelerin içine bir dilim limon koyup, üzerine biraz su katıp, kaynatın. Kokulardan eser kalmayacaktır.

KIYAFETLERDEKİ NAFTALİN KOKULARI
Kıyafetlere sinen naftalin kokusuna karşı en etkili yol, onları kalorifer ve soba yakınına asmaktır. Çünkü naftalin kokusu sıcağı hiç sevmez. Ama bu arada da dikkatli olun, naftalin kokusunu yok edeyim derken, kıyafetlerinizi yakmayın.

Hoş kokulu, ferah, sağlıklı günler dileriz..

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.