Evliliği Ayakta Tutan Etkenler

14.838
Evliliği Ayakta Tutan Etkenler

Boşanma oranları, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de hızla artmakta. Devlet politikaları ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ile bu oranlar düşürülmeye çalışılsa da, değişen kültür ve sosyal değerler yüzünden, azalma olmamaktadır.

Evliliği Olumsuz Etkileyen Etkenler

Evlilikte, taraflar birbirine açık olmazlarsa, hislerini açıkça ortaya koymazlarsa, zamanla ilişkilerde sahteleşme olacağından, güvensizlik ortaya çıkacaktır. Tarafların birbirinden duygularını saklaması, günlük olarak problemi çözmüş gibi görünse de, uzun vadede problemlerin çözülmesi bir yana, gizli gizli büyümesine sebep olur. Bir kenarda, çözülmeden öylece bırakılan ve büyümesine izin verilen bu problemler, zamanı gelince, kontrolsüzce ortaya çıkacak ve patlamaya sebep olarak, zamanında çözülmediği için, ilişkiye büyük tahrip bırakacaktır. Benzer olayların sayısı arttığında, evlilik bundan zarar görecek ve telafisi zor, hatta imkânsız sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Evliliği Kurtarmak İçin Neler Yapılabilir?

Eşler, sadece birbirinin karı-kocası değil, bireysel hakları olan insanlar olduklarını da unutmamalıdır. Atılan her adım, düşünülen her konu, mutlaka haberdar edilmelidir gibi bir kural olmadığı hatırlanmalı ve karşı tarafa bu konuda baskı yapmamalıdır. Eşlerin birbirine tam sadakati önemlidir, fakat hayatlarına ve kişisel haklarına tecavüz etmeyi gerektirmez. Evlilikleri kurtarmak için, sevgi kadar saygı da gereklidir denebilir. Saygı, çiftlerin birbirine olan yakınlığının yanında, kişisel sınırları da belirlemeyi sağlayacaktır. Birbirine gerektiği gibi davransa bile, yine de çiftelerin evliliklerinde sorunlar yaşanabilir. Çünkü tüm bunları yaparken, eğlenceli ve heyecanlı olayların yaşanması engellenmiş olabilir. Hâlbuki evlilikleri en çok tek düzelik ve sıradanlık yok etmektedir. Bu durumda, sıradan ve heyecansız günler yerine, yatınıza renk ve hareket katmanız, evliliğin ömrünü uzatabilir.

Çocuk Evliliği Kurtarır Mı?

Bu soru, evliliklerinde sorun yaşayan, neredeyse tüm kadınların mutlaka aklına gelen bir sorudur. Fakat bu soruya “Evet” cevabı vermek, mümkün değildir. Çocuk, çiftleri birbirine daha çok yakınlaştıran bir etkendir, fakat sorunlu bir evliliği kurtarmak için çocuk yapmak, ağrıyan bacağının acısını unutmak için, kolunu sıkarak acıtmaya benzer. Yani, zaten var olan bir sorunu çözmek yerine, daha farklı bir sorun yaratarak ve ona odaklanarak, asıl sorunu görmezden gelmeye benzer.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.