Evlilikte Yaşanan Sorunlar

5.984
Evlilikte Yaşanan Sorunlar

Günümüz evliliklerinde yaşadığımız tüketim çağının getirisi olarak ikili ilişkilerin sıradanlaştığı sorunsalı karşımıza çıkıyor. Birçoğunuz bu durumdan şikayetçi olmakla birlikte hiç birşey yapamamanın getirdiği üzüntüyü yaşıyorsunuzEvliliklerde yapılan hatalar sorunları dile getirememekten, kanıksanmış düşüncelerin değiştirilememesinden kaynaklanıyor. Sorun çıkmasın diye sustuğunuz kabullendiğiniz herşey gün gelip kurtarılamayacak problemlere dönüşüyor.

Bu duruma eskiden günümüze gelerek bakıldığında önceden evliliklerin görücü usulü olması yani zaten sizi tanıyan insanların sizi birbirinize yakıştırarak olması evlilikle birlikte karşınızdaki insanı tanımaya başlamak bir hayatı inşa edip sağlam temellere oturtmakla oluyorken günümüzde flört yada sevgililik döneminde herşeyin tüketilip heyecanının kalmamasından yakınılıyor. Birçoğunuz bu dediklerime katılıyorsunuz ve yine birçoğunuz yanıldığımı düşünüyorsunuz. Elbette evlilik iki insanın hayatı boyunca iyi kötü herşeyi paylaşması üzerine kurulu bir düzen ve kişiler beklentiler değiştikçe fikirler bakış açıları da değişecektir. Ama genel olarak evliliklerde yapılan sık hataları 5 aşamada görebiliriz.

1.Hayatınızdaki kişiye nefes almak için alan bırakmalısınız. Beraber geçirdiğiniz vakitler dışında partnerinizin de bireysel yada grup arkadaşlarıyla aktivite yapmasına olanak tanımalısınız.

2.Ona güvenmelisiniz. Kendinize dürüst olarak hayatınızdaki kişiye güvendiğinizi ve ona saygı duyduğunuzu dile getirmelisiniz.

3.Koruma-kollama duygusuyla onu bunaltmamalı sahiplenici tavırlar kullanmamalısınız.

4.Başka insanların yanında eşinizin onurunu gururunu kırıcı sözler etmemeli,yalnız kaldığınızda hoşlanmadığınız yapmasını istemediğiniz durumları dile getirmelisiniz.

5.Hayatınızdaki kişiyle karşılıklı aynı duyguları yaşadığınız için ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varmalı ve ona daha sıkı sarılmalısınız.

Hayatınızdaki insanın sizin için neler yaptığını ve neler yapabileceğini düşünmelisiniz. O kişi sizi seviyor,önemsiyor ve sizinle olduğu için dünyanın en şanslı insanı hissediyor var mı bundan güzeli.Evlilikler de yapılan hataları yaşamak yerine konuşarak karşınızdakinin de düşüncelerine saygı duyduğunuzu hissettirerek ortak paydada buluşmalı geçirdiğiniz vaktin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Beraberliği zorunluluk gibi değil ihtiyaç gibi hissetmeli hissettirmeli ve bunun gerektirdiği şekilde planlar yapmalısınız. Sevdiğiniz kişiyle yediğiniz bir yemeğin paylaştığınız bir anının sizin için ne kadar iyileştirici olduğunu görmelisiniz .Bu şekilde düşündüğünüzde ve yaşadığınızda eşinizin de bu durumdan aldığı keyifi mutlaka hissedersiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.