Eyeliner Nasıl Kullanılır

15.871
Eyeliner Nasıl Kullanılır

Göz makyajı, en doğal ve az malzemeyle yapılan makyajlarda bile, mutlaka yapılan bir uygulamadır. Eyeliner da denilen göz kalemi ise, göz makyajının en temel malzemesidir. Göz kalemi kullanılmadan, göz makyajı yapılmış sayılmaz. Göz, vücuttaki en hassas ve kendine has dengesi olan organdır. Göz hastalıkları, güzellikle kıyaslanamayacak kadar önemli ve hayatidir. Fakat kadınlar için, makyaj da vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu durumda, makyajdan vazgeçmeden, göz sağlığını korumanın yollarını bulmak gerekmektedir.

Doğru Eyeliner Kullanımı

Eyeliner, geçmişten gelen ve kültürel bir alışkanlık olarak, genelde göz kapağının iç kısmına, kirpik çizgisi boyunca, kalın bir çizgi şeklinde sürülmektedir. Fakat yapılan araştırmalar göstermiştir ki; bu şekilde çekilen göz kalemi, mikro boyutlarda parçacıklar halinde, gözün üzerindeki nemli tabakaya yapışmaktadır. Zamanla bu yapışma artmakta ve bulanık görme şeklinde kendini göstermektedir. Oldukça hassas olan göz, bu biriken boya parçacıkları sebebiyle, tahriş olabilmekte ve hatta bakteri üretimini arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı, eyeliner, kirpik çizgisinin üst kısmından, göz kapağı boyunca sürülmelidir. Bu şekilde sürülen eyeliner, yine gözün üst tabakasına yapışacaktır, fakat gözyaşı ile kendiliğinden temizlenecek kadar az miktarlarda olacaktır.

Eyeliner ve Temizlik

Gözün erken yaşlanmasını engellemek için, her gece makyaj kalıntılarının, cilt yapısına uygun temizleyiciler ile temizlenmesi gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu temizlik işlemi, gözün sağlığını korumak için de gereklidir. Hiçbir şekilde ihmal edilmemeli, her gece uykudan önce, göz mutlaka makyajdan arındırılmalıdır. Bazı günler hiç makyaj yapılmasa bile, yine de bu temizlik malzemeleri ile temizlenerek, gözün doğal dengesini bozmadan, temiz kalması sağlanmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise; kontak lenslerdir. Düzenli olarak kontak lens kullanıyorsanız, göz makyajının kalıntılarının, gözün üzerindeki nemli tabakaya yapışarak, lens üzerinde birikebileceğini bilmelisiniz. Her ne kadar lens üreticileri, ürettikleri lenslerin, kendi kendilerini temizlediğini söyleseler de, bu birikme olasılığı nedeniyle, eyeliner kullanılıyorsa, günlük olarak solüsyona konmalı ve temizlenmesi sağlanmalıdır. Göz kalemleri, sık sık yeniden açılmalı, böylece gözden kaleme geçerek çoğalmış olabilecek bakterilerden temizlenmiş olmalıdır.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.