Kadınlar Duysun

Fıstıklı Kek Tarifi

01.12.2016
5.956

Çay ve kahve yanına yakışan, ağızda dağılan yapısıyla tabakta kırıntısını bırakmayacağınız iddialı bu tarifi hemen denemelisiniz. İçeriğindeki nişasta ile kolay bayatlamayan kek tarifi kategorisine de aittir kendileri.

Fıstıklı Kek Tarifi

Fıstıklı damla çikolatalı kek tarifi bildiğimiz klasik kek tarifinin fıstıklı ve damla çikolatalı halidir. Tek fark kek hamurunda nişasta kullanıyor olmamızdır. Nişasta kullanmak keki daha gevrek hale getirir ve nişasta ile yapılan unlu mamüller kolay bayatlamaz. Diğer kek tariflerinde olduğu gibi file fıstıklı kek yaparken malzemeler oda sıcaklığında olmalı. Kek harcı hazırlandıktan sonra havası alınmalı ve hiç bekletmeden kalıba boşaltılıp, önceden ısıtılmış fırına sürülmeli. Kek yaparken yaptığınız her hamlenin önemi vardır. Kekin iyi kabarıp kabarmaması buna bağlıdır. Damla çikolata, fıstık, fındık vs. gibi malzemeler kekin içine en son ilave edilir ve dibe çökmemesi için mutlaka kuru olmalıdır.

Fıstıklı Kek Tarifi

Fıstıklı Damla Çikolatalı Kek Malzemeleri

3 orta boy yumurta
1 klasik su bardağı toz şeker
yarım klasik su bardağı sıvı yağ
1 klasik su bardağı süt
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
3 yemek kaşığı damla çikolata
3 yemek kaşığı file Antep fıstığı
yarım klasik su bardağı nişasta
yaklaşık 2 klasik su bardağı un

Fıstıklı Kek Nasıl Yapılır

Fıstıklı damla çikolatalı kek yapmak için önce kek kalıbını hazırlıyoruz. Tercihe göre kalıp kullanabilirsiniz. Ben baton kalıp kullandım. Derin bir kaba yumurta ve toz şekeri alıp çırparak başlıyoruz. Toz şeker ve yumurtalar birbiriyle özleşene dek yaklaşık 5 dakika çırpılmak gerekiyor. Bu kekin daha iyi kabarmasını sağlıyor. Sıvı yağı ve sütü ilave edip bir süre daha çırptıktan sonra vanilya, kabartma tozu, un ve nişastayı eliyoruz. Tekrar 1-2 dakika daha çırpıp en son file fıstık ve damla çikolatayı ekliyoruz. Bu aşamada tahta kaşık kullanmak gerek. Ve fazla karıştırmıyoruz. Hazırlanan kek harcını bekletmeden kek kalıbına boşaltıp, mutfak tezgahına yavaşça 1-2 defa vuruyoruz. Bu yöntem kekin havasını almamızı sağlıyor ve kek daha iyi kabarıyor. 180 derece 10 dakika önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 40 dakika pişiriyoruz. Her fırında pişirme süresi faklıdır. Siz kürdan testi yapmayı ihmal etmeyin.
Afiyet olsun.

Bu tarifler de ilginizi çekebilir :
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.