Folik Asite İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 7 Belirti

17.536
Folik Asite İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 7 Belirti

Avrupa’da ve Amerika’da yapılan araştırmalara göre yetişkinlerin günde 400 mikrogram Folik asit tüketmesi gerektiği tespit edilmiştir. Folik Asit B9 vitamini ve Folat olarakta bilinmektedir. Folik Asit vücudun DNA yapıp onarmasına ve kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olmaktadır. Vücudunda folat olmayan kişilerde belirli semptomlar ortaya çıkar ve iç organların düzgün bir şekilde çalışması imkansız hale gelir. Aynı zamanda yeteri kadar oksijen alınmazsa annemi hastalığı tetiklenebilir.

Azalan tat duyusu

Folik Asit eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri ağzın içinde yara oluşumudur. İlerlemesi durumunda yemeklerden tat alamama gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Papila adı verilen tat alma duyusu, dil problemleri nedeniyle sinir sisteminiz aracıyla beyne aktarım yapar ve tat almayı gerçekleştirir.

Ağız yaraları ve dil şişmesi

Folik Asit eksikliğinde ortaya çıkan bir diğer belirti, ağzın içinde çıkan yaralar ve dilin şişmesi olarak bilinmektedir. Dilde şişlik, kırmızı veya parlak bir görüntü ortaya çıkabilir. Kırmızı kan hücrelerinin azalması nedeniyle de besin tüketildiğinde ağrılar meydana gelir.

Sindirim sorunları

Folik Asit eksikliğinin ilerlemesi durumunda sindirim sisteminde bozukluklar da meydana gelmektedir. Yemeklerden sonra mide ağrısı, bulantı ve kusma gibi problemlerle karşılaşılabilinir. Aynı zamanda ilerleyen tedavi edilmemiş olan vakalarda da aşırı kilo kaybına neden olan anokreside ortaya çıkar.

Nefes darlığı

Vücutta kan hücreleri azaldığı için oksijen seviyesi otomatik olarak düşer. Bu da kalp atışında hızlanma, baş dönmesi ve bayılma hissi gibi durumlara neden olur. Normal hayatında nefes darlığı yaşamayan kişiler folik asit eksikliğinden dolayı günlük aktivitelerinde nefes darlığı ve nefessiz kalma hissiyatı da yaşamaktadırlar.

Soluk ten

Kırmızı kan hücrelerinde belli miktar protein yani hemoglobin bulunmaktadır. Hemoglobinler, oksijenin akciğerinemize taşınmasında görevlidir. Vücudumuzda folat eksikliği olduğunda ise iç organlara yetecek miktarda oksijen gidemez. Bu yüzden kırmızı kan hücreleri sağlıklı bir şekilde oluşmaz. Bunun belirtisi olarak ellerde ve ayaklarda uyuşukluk, yorgunluk, kas güçsüzlüğü ve soluk bir ten ortaya çıkabilir.

Vücut ağrıları

Folik Asit eksikliği ciddi anemi vakalarında da görülmektedir. Bu da beynin az oksijen almasına neden olur. Az bir şekilde oksijen alan beyin sağlıklı şekilde çalışmayı bırakır ve beyin arterleri şişmeye başlar. Şişmeye başlayan arterler sonucunda baş ağrıları meydana gelir. Beynin dışında oksijen alamayan diğer organlardan dolayı da göğüs ve bacak ağrıları da ortaya çıkabilir.

Bilişsel sorunlar

Folik Asit direk olarak merkezi sinir sistemini etkileyen bir vitamin olarak bilinmektedir. Folat eksikliğinde, konsantre olmakta güçlük çekme depresyonu yenememe, huzursuzluk, unutkanlık gibi ve hatta ilerleyen boyutlarda Alzheirmer hastalığı riski de artar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.