Gazlı İçecekler Yaşlandırıyor

13.752
Gazlı İçecekler Yaşlandırıyor

Televizyonlar, gazeteler, radyolar, sosyal medyalar da mutlaka ki sağlık programlarına yer verilir. Uzmanlara sorular sorulur onlarda bizim bilmediklerimizi cevaplar. Özellikle diyetisyenlerin ilk tavsiyeleri arasında şekerden uzak durun uyarısı vardır, şeker bizim en tatlı zehrimizdir hayatımızda vücudumuzda yer edinen ve atılması en zor maddedir erkeklere nazaran bayanların korkulu rüyası olmuştur. Bünyemize vermiş olduğu alışkanlık yağlanmaya, karaciğer rahatsızlığına, aşırı kiloya ve hatta yaz aylarının bayan kâbusu olarak bilinen selülite kadar yol açar. Neden şekeri bu kadar tanıttık diye soracak olursanız eğer;

Gazlı içecekler yaşlanmaya sebep oluyor demek yeterli olacaktır. Gazlı içecek ve şekerin buluştuğu içecekler yabancı ülkelerde birçok araştırma ve eğitim hastanelerinde konu olmuştur ve uzmanlar sürekli olarak uyarılarda bulunmuştur. Özellikle gazlı içeceklerin bizim şeker isteğimizi daha çok tetiklediğini bilimsel olarak da kanıtlamışlardır. En kötüsü de gazlı ve şekerli içecekler vücudumuzda ki hücreleri hızlı bir şekilde yaşlandırmaktadır. Vücudumuz bizim gizli kıyafetimizdir ve onu en iyi şekilde korumak ona en iyi şekilde bakmak bizim görevimizdir. Gazlı içecekler vücudumuza ne gibi zararlar veriyor bizi nasıl yaşlandırıyor bunlara göz atalım.

Gazlı içecekler kansere davetiye çıkarıyor demek mümkün çoğumuz özellikle sıcak yaz aylarında mutlaka ki soğuk bir şeylere ihtiyaç duyarız ama serinleyelim derken hayatımızı tehlikeye attığımızı düşünemeyiz; kanser başlangıcı teşhisiniz daha yeni ise doktorların ilk sorduğu sorulardan bir tanesi gazlı içecek tüketiminiz hangi sıklıkta. Bu rahatsızlık bayan erkek gözetmiyor ama bayanlar da özellikle meme kanserine yakalanma riskini de yine gazlı içecekler tetikliyor. Diş sağlığı açısından da aynı şey geçerli gazlı içecekler de bulunan şeker ağızda zararlı bir asidin oluşumuna ve üremesine sebep oluyor zamanla dişlerde çürüme, diş etlerinde çekilme ve aşınma meydana geliyor ve sonuç diş kaybı. Az şekerli yani diyet içeceklerde bulunan şeker miktarı az bile olsa dişler için zararı yine büyük bunu unutmayalım. Midemizin kolayca hazmedemediği bir diğer içecek ise içinde tatlandırıcı olan içeceklerdir bu da ishale sebep oluyor maalesef.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.