Göz Altı Morluklarına Maydanoz

82.984
Göz Altı Morluklarına Maydanoz

Maydanoz toksin atma özelliği ile bilinen bir bitkidir. Kılcal damarları ve cildi güçlendiren bir bitki olan maydanoz karoten, C vitamini ve K vitamini bakımından oldukça zengindir. K vitamini gözaltındaki kan akışını azaltır ve morluk adı verilen deri altındaki koyu rengin açılmasını sağlar. Maydanoz gözaltı şişlikleri için de kullanılır.

Gözaltı Morlukları Neden Oluşur?

Gözaltı morluklarının en sık görülen nedenleri genetik yatkınlık, alerjik problemler ve çok basit gibi görülen burun akıntılarıdır. Gözaltı morluklarının bir diğer önemli nedeni ise atopik egzamadır.
Gözaltı morluklarının en basit nedenleri yorgunluk ve uykusuzluktur. İş yoğunluğu nedeniyle uykusuz kalan günlük hayat telaşında yorulan kişilerin gözlerinin altında mor halkalar oluşmaya başlamıştır. Son yıllarda oldukça artan gözaltı morluğu sorunu bitkisel yöntemlerle çözüme kavuşturulmaya çalışılıyor.

Maydanoz Kürü

4 tatlı kaşığı yoğurt
6 tatlı kaşığı maydanoz
Hazırlanışı
Maydanoz ve yoğurt özleşmesi ve karışması için mikserden geçirilir. Elde edilen karışım gözaltlarına sürülür. Eğer gece sürülürse daha iyi olacaktır. 10 dakika bekletilir ve temizlenir. Haftada bir kere yapılması gerekir. Çok fazla abartılmamalıdır fakat düzenli olarak her hafta yapılmalıdır. Düzenli yapılması daha güzel sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Maydanoz Suyu

Gözaltı morluklarının tedavisinde kullanılan maydanozun gözaltı morluklarını giderme özelliği vardır. Bunun için yarım demet maydanoz haşlanır. Haşlanan maydanozlar süzülür ve suyu gözaltlarına sürülür. 20-25 dakika beklettikten sonra yıkanır.

Şifalı Maydanoz Suyu

Maydanoz güzelce yıkanır ve doğranır. 1 tatlı kaşığı doğranmış maydanoza bir bardak su eklenir. Maydanozlu su 15 dakika boyunca kaynamış suyun buharında bekletilir. Daha sonra su soğuyunca süzülür. Süzülen su pamuğa dökülür ve krem ile nemlendirilen gözlere koyulur. 15-20 dakika bekletilir.

Maydanozun Cilde Faydaları

Bünyesinde bulundurduğu C vitamini ile cilde canlılık kazandırır. Ayrıca yüzde bulunan kırışıklıklar ve izleri düzeltme gibi özelliği olan maydanoz insan vücudu ve cildi için oldukça faydalıdır. Hücreleri yenilediği bilinen maydanoz hücrelerin onarılmasını da sağlar. Vücuttaki toksinleri atmaya yarayan maydanoz, kür olarak tüketildiği zaman vücut sağlığı açısından oldukça sağlıklı olduğu biliniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.