Grip, Alerji ve Koronavirüs (COVID-19) Arasındaki Farklar

29.659

Koronavirüs semptomları ne yazık ki grip ve alerji rahatsızlıklarıyla hemen hemen aynı. Mevsim geçişi ve baharın gelmesiyle birlikte bünyede ortaya çıkan belirtiler korkutabiliyor. Covid -19 olarak adlandırılan bu hastalık dünyada yayılmaya devam ediyor ve insanların kafasında birçok soru işareti bırakıyor.

Grip, Alerji ve Koronavirüs (COVID-19) Arasındaki Farklar

Dünya üzerinde vaka sayıları giderek artış göstermekte ve bu yüzden hastanelere de aşırı bir yüklenme söz konusu oluyor. Testleri pozitif çıkan kişilerin çoğu artık kendini ev ortamında izole etmeye çalışıyor. Tüm dünya bu sorunla uğraşıken herkesin aklında aynı soru Covid-19 olduğumu nasıl anlayabilirim. Çoğu hastanede ateş belirtisi olmadan Covid-19 testi yapılmıyor bu yüzden insanlar tedirgin olmaya devam ediyor.

Covid- 19 Belirtileri

Dünya sağlık örgütü Covid-19 belirtileri arasında netleştirdiği ve genele baktığında tüm hastalar gözlemdeği bu üç belirtiyi vurgulamıştır.

 • Düşmeyen yüksek ateş
 • Sürekli devam eden kuru öksürük
 • Fiziksel yorgunluk

Bu üç belirtinin dışında karın ağrısı, baş ağrısı, ishal ve burun akıntısı gibi rahatsızlıklarda zaman zaman yer almaktadır. Yapılan son araştırmalara göre ise bazı hastalar hiçbir belirti göstermeden Covid-19 pozitif olabiliyor ve bulaştırıyor.

Grip Semptomları

Grip İnfluenza virüsünden türeyen bir rahatsızlıktır. Özellikle kış aylarında çok fazla görülür. İnsanlar soğuk algınlığını grip ile çok rahat karştırabilir. Grip olan bir kişi neredeyse 3 gün boyunca kolunu bile kıpırdamatamayacak bir şekilde olur.

 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Ateş
 • Nefes Darlığı

Grip olan bir kişi kendini gün içerisinde aşırı yorgun hisseder ve eklem ağrıları da ortaya çıkabilir.

Alerji Semptomları

Bahar aylarında çok fazla insan alerji olur. Özellikle solunum yolundan ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve sürekli hapşırma durumu görülür. Solunum yolu gibi aynı zamanda bazı kişilerin gözleri de etkilenir.

 • Hapşırık
 • Burun akıntısı
 • Gözlerde sulanma veya kaşınma
 • Gözde ve burun çevresinde kızarıklık

Bu Covid-19 Mu Grip Mi Yoksa Alerji Mi?

Bu belirtileri birbirinden ayırmanın en doğru yolu hangi süreyle ve ne kadar olduğunu takip etmekten geçer. Grip genellikle bir hafta belirtisini gösterir. Alerji ise zaten doktor kontrolünde kullanılan alerji ilaçlarını aldıktan sonra belirtileri azalmaya başlar. Covid-19 belirtilerinde ise bir iyileşme olmaz ve sürekli kendini gösterir. Covid-19’un en belirgin özelliği yüksek ateş olmasıdır. Aynı zamanda kişi son zamanlarda nerelere gitti ve kimlerle iletişime geçtiğini düşünerek de bir yola çıkabilir. Her ne kadar biz kendimiz anlamaya çalışarak bir yerlere varmaya çalışsak da bu işin en net anlaşılır olduğu yer Covid-19 testidir. Yine de bu belirtilerin herhangi biri taşınıyorsa bile insanlarla görüşmemeli ve kendinizi izole etmelisiniz. Siz grip bile olsanız bağışıklığı düşük bir kişiye grip bulaştırırsanız o kişi Covid-19’a yakalandığında çok fazla zorluk çekebilir. Bu yüzden olabildiğince dikkat etmek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.