Hamilelikte antibiyotik kullanılır mı?

Hamilelikte antibiyotik kullanılır mı?

Hamilelik döneminde çeşitli sebeplerle antibiyotik kullanımı gerekebilir. Peki, hamilelikte antibiyotik kullanılır mı? En sık görülen sebepler arasında idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, diş tedavileri, sinüzit, apse, ishal gibi antibiyotik kullanılacak nedenler görülür. Hamilelikte antibiyotik kullanımına kesin olarak engel bir durum değildir.

Hangi antibiyotikler daha az zararlıdır?

Gebelik sırasında antibiyotik kullanımı gerektirecek hastalıklar meydana geldiğinde anne ve bebek açısından zararsız veya en az zararlı antibiyotikler tercih edilerek tedavi uygulanır. Bu durumda antibiyotiği yazacak olan branş uzmanı ve hastanın takibini yapan kadın doğum uzmanı birlikte en uygun ilaca karar verirler. Bazı antibiyotiklerin hamilelik döneminde kullanımı bebek açısından çok sakıncalı iken bazılarının herhangi bir sakıncası yoktur. Hamilelikte her antibiyotik kullanılır mı? Bazı antibiyotikler ise belli oranda zararlı olma riskine sahiptir, ancak antibiyotiğin kullanılmaması ve hastalığın tedavi edilmemesi daha büyük riskler getirecekse bu gruptaki antibiyotikler kullanılır. Bunlar antibiyotiğin gebelik kategorisine göre değişebilir.

Doktorunuza veya eczacınıza danışın

Hamilelik döneminde antibiyotik veya başka gruptan herhangi bir ilacı bebek açısından zararlı olmadığı üzerinde yazsa bile asla doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekir. Peki, her hamilelikte antibiyotik kullanılır mı? Her hasta aynı değildir, her hamilelik aynı değildir. Bir hamilelikte zararlı olmayan bir ilaç başka hamilelikte zararlı olabilir. Bu nedenle doktorunuza ve eczacınıza danışmadan hiçbir ilaç kullanmamalısınız.

Hamilelikte antibiyotik kullanılır mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.