Hamilelikte diş bakımı nasıl yapılmalı

Hamilelikte diş bakımı nasıl yapılmalı

Hamilelikte anne adaylarının dişlerinde çürümeler olduğunu ve her hamilelikte bir dişin düştüğü söylenmektedir. Gebelik de bebek kalsiyum ihtiyacını annenin kemiklerinden karşıladığından annedeki kalsiyum eksikliğinden dolayı dişlerde sallanmalar oluyor . Ancak anne bu dönemlerde beslenmesine ve ağız diş sağlığına dikkat ederse normal dönemden farklı olan bir rahatsızlıkla karşılaşmaz günlük 1200 ila 1300 mg kalsiyum almalısınız. Bu dönemde abur cubur ve tatlıya olan aşırı istek ve bunları yedikten sonra fırçalamaların ihmal edilmesi de büyük bir etkendir.  Peki hamilelikte diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Hamileyken şekerden uzak durmalısınız

Hamilelikte beslenmenize dikkat etmelisiniz aksi halde hem siz hem bebek olumsuz etkilenebilir. Hamilelikte A, C ve D vitaminlerini ve fosforu kalsiyumu zengin olan temel besinler tüketmelisiniz. Bunların yanında meyve ve sebzeleri ve gebelikte tahıl, süt ve süt ürünlerini de ihmal etmemek lazımdır. Kurutulmuş olan karamel ve yapışkan şekerleri de kesinlikle kullanmamalısınız.

Hamilelikte Diş bakımı

Gebelikte diş bakımı çok önemlidir. Hamilelik sırasında hormonların artışı sonucu ağız mukozası ve dış etkilere karşı biraz daha hassas yapar. Bu yüzden günlük olarak ağız ve diş bakımınızı aksatmamalısınız. Günde iki sefer diş fırçalayınız. Ilık bir tuzlu su ile gargara yapmak diş etlerini rahatlatacaktır.

Hamileyken diş tedavisi yaptırılabilir mi?

Hamileliğin ilk üç ayı çak kritik zamanlardır o yüzden bu aylarda etkili bir dental tedavisi yapılmaması gerekiyor. Hamileliğin son aylarında ise diş tedavisindeki gerekli pozisyonların sağlanamadığından anne rahatsız olabiliyor onun için çok aciliyeti yok ise doğumdan sonra tedavi olunabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. lamina diş dedi ki:

    Çok yararlı bir paylaşım olmuş ellerine sağlık admin takipdeyiz paylasimlarinizin

  2. diş teli dedi ki:

    Normal hayatta olduğu gibi hamilelikte de diş bakımı çok önemli. Uzman hekimler gözetiminde tedavi olunduğu takdirde problem olmayacaktır.

  3. ortodonti dedi ki:

    Hamileyken bir çok şeye dikkat edeceğimiz gibi diş bakımı da önemli bir husus. Bilgilendirici bir makale olmuş, elinize sağlık…