Hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

882
Hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

Hamilelerde sıkça görülen rahatsızlıklardan olan mide bulantıları birçok anne adayının en çok şikayet ettiği durumlar arasında yer almaktadır. Hamilelik dönemlerinde oldukça doğal fizyolojik olaylar sebebiyle görülen mide bulantıları bilhassa sabahları meydana gelmektedir. Peki, birçok anne adayının sıkça şikayet etmiş olduğu hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

Ruhsal sağlığınız önemli

Hamile kadınların ruhen ve fiziken dengelerinin bozulması mide bulantılarını da tetiklemekte ve daha da şiddetlendirmektedir. Bu nedenle hamile olan anne adaylarının her zaman sakin ortamlarda bulunması ve dinlenmesi oldukça önemlidir. Gece uykusunun oldukça önemli olduğu hamilelik dönemlerinde mide bulantılarının önüne geçmek için uykunuza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Nasıl beslenilmeli?

Hamilelik dönemi kadınların bebekleri için yeterli ve doğru şekilde beslenmesi gereken bir dönemdir. Bununla birlikte mide bulantılarını etkileyen faktörler arasında da başta yiyecekler gelmektedir. Hamile kadınlar yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı ve yedikleri porsiyonları da normale göre azaltmalıdır. Genel olarak protein içerikli besinler tüketmeli ve midenin hiçbir zaman boş olmaması her zaman bir şeylerin bulunması da hamilelik dönemlerinde oldukça önemlidir.

Zihninizi oyalayın

Zihninizde midenizi bulandıracak şeylerden uzak durun. Gün boyu zihninizi meşgul edecek ve oyalayacak aktiviteler yapın. TV izlemek, puzzle yapmak, kitap okumak, yürüyüş yapmak veya iskambil oynamak gibi aktiviteler zihninizi temiz tutacak ve sizi de oldukça rahatlatacaktır.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.