Hibiskus Çayı Mucizevi Bir Savaşçı mı?

Hibiskus Çayı Mucizevi Bir Savaşçı mı?

Hibiskus bitkisinin kurutulmuş kısımlarından yapılan kırmızı renkli ve yoğun bir çay türü olan Hibiskus çayının lezzet verici ve aynı zamanda mayhoş bir tadı vardır. Hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilen bu değerli çay, bir çok rahatsızlıkta mucizevi bir savaşçı olarak tanınıyor.

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?
Kan Basıncını Düşürür.

Hibiskus çayı yüksek tansiyon riskini artıran belirli sağlık koşullarına sahip hastalarda bile kan basıncını önemli ölçüde düşürmüştür.

Dikkat çeken bir nokta da, bu araştırmada diyabetli hastalarda da aynı sonucun alınabilmiş olmasıdır.

– İyi Kolesterol ve Trigliseridleri Destekler.

Hibiskus çayının sadece kan basıncını düşürmekle kalmaz, ayrıca kanında yağlanma olan kişilerde; kolesterol ve yüksek trigliseridlerin yönetilmesine yardımcı olabilir.

Bu iki kalp hastalığı risk faktörü, metabolik sendrom olarak bilinen diyabet ve felç riskinde artışa işaret eden semptomların bir sebebidir. Hibiskus çayının kan lipidlerini azaltma kabiliyeti; tansiyonda olduğu gibi, diyabetlilerde de gözlenmiştir.

– Oksidatif Stresi Önler.

Hibiskus çayı zayıf beslenme ve tehlikeli kimyasallara sürekli maruz kalmanın neden olduğu serbest radikal hasarı ile mücadele eden antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar bitkinin antosiyaninlerinde, bu çiçeğe kırmızı renk veren doğal pigmentlerde bulunur.

– Belirli Kanser Türleri ile Mücadelede Eder.

Hibiskus çayı içindeki antioksidanlara bağlı olarak, bazı kanser araştırmalarının konusu da olmuştur. Çoğu doğal kanser tedavisi araştırması gibi, bu çalışma da henüz başlangıç aşamasında olsa da, hibiskus çayının anti kanser gücünü destekleyen kanıtlar vardır. Bknz: Hibiskus Çayı: Belirli Kanserlerle Mücadele ediyor!

– Obezite ve Obeziteden Kaynaklanan Riskleri Azaltır.

Obezite riskini azaltmak için bir destek arıyorsanız, beslenme rutininize kıpkırmızı hibiskus çayını ekleyin. Bu çaydaki antioksidanlar hücrelerinizi korumak için çalışırken, yoğun renkli olanlarıve diğer bileşikleri kilo vermeyi destekleme ve diğer ilgili riskleri en aza indirgeme potansiyeline sahiptir.

Günde en az bir fincan hibiskus çayı içmek, insülin direnciyle savaşmanıza yardımcı olabilir. Aslında, diyabet hastalarında sağlıklı kan şekerinin korunmasına bile yardımcı olabilir, bu da metabolik sendrom kapsamındaki her semptomun azaltılmasına yardımcı olabilir demektir.

Doğal Bir Antidepresandır.

Depresyon ile savaşıyorsanız ya da genel olarak yorgunluk, umutsuzluk duyguları, hobilere ilgi kaybı ve daha fazlası gibi bazı belirtileri gösteriyorsanız; hibiskus çayını denemek isteyebilirsiniz.

– Potansiyel Bir Enfeksiyon Çözümüdür.

Bazı çalışmalar; cazip bir bitki olan Hibiscus rosa sinensis özlerinin ciddi MRSA bakterilerini öldürme potansiyeline sahip olabileceğini buldu.

– Böbrek Taşlarını Önleyebilir.

Bir idrar söktürücü olarak, böbrek ve üriner sistemlerin sağlıklı çalışmasını destekler. Bu şekilde böbrekler süzülür ve taş ya da kum oluşumu engellenmiş olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.