Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus çayı Güney Amerika, Meksika, Orta Amerika, Jamaika ve Karayip Adalarına ait bir bitkiden yapılır. Bu bitkiye Jamaika gülü denmektedir. Bu bitkinin önemli bir özelliği kafeinsiz olmasıdır ve önemli miktarda C vitamini içerir. Hibiskus bitkisinin tadı ekşi olarak bilinir. Yalnızca üretildiği ülkelerde değil tüm dünyada yaygın bir çaydır. Hibiskus çayının faydaları saymakla bitmez.

Kilo vermeye yardım eden bu faydalı çay aynı zamanda tansiyonu düşürür. Hastalıklara karşı koruma sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda önemli bir antioksidan özelliği vardır. Sindirim sistemini çalıştırdığı için şişkinliği azaltır. Karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağlar ve kalp hastalıklarını önler. 2. Tip diyabette yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 bardak kaynamış suyun içerisine 1,5-2 çay kaşığı kurumuş hibiskus atılır. Hibiskus çayı demlenirken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu çay yalnızca kurumuş hibiskusdan yapılabilir. Çay yaklaşık 20 dakika demlenmelidir. Daha sonra süzülüp içilebilir. Eğer çay acı veya tatsız olduysa içerisinde bir miktar zencefil veya tarçın atabilir. Eğer farklı bir tat katmak istiyorsanız liman da sıkılabilir.

Hibiskus Çayı

Hibiskus Çayı

Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus çayı üzerine birçok bilimsel çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar ışığında hibiskus çayının sağlığa birçok faydası olduğu belirlenmiştir. Bu faydalardan biri kötü kolesterol seviyesinde düşüş yaşanmasına sebep olmasıdır. Diğer bir faydası ise trigliserit seviyesinin azalmasına yardımcı olmasıdır. Bunun yanında yüksek kan basıncının düşürülmesinde de etkili olan bu çay hipertansiyon hastaları açısından da oldukça önemlidir. Tansiyon düşürme etkisi olan hibiskus çayı kanserli hücrelerle savaşta da yardımcı olarak kullanılmakta. Özellikle mide kanserinin yayılmasını önlediği bilinen bu özel çay hastalıklarla tedavide kullanılan doğal bir yardımcıdır. Hibiskus çayı adet döneminde kanama söktürürerek sancıları azaltır.
Kanserden koruyucu bir etkiye sahiptir. Hibisküs çayı düzenli tüketildiğinde sigarayı bırakan kişilerde akciğerleri temizlemeye yardımcı olur.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri ve Zararları

Hibisküs çayı çok özel bir çay olarak bilinmesinin yanında hastalıklara karşı verdiği savaşla da dikkat çekiyor. Tüm olumlu yanlarının dışında bir takım yan etkileri ve zararları da olabilir. Bu konuda kullanılırken dikkat edilmelidir. Hamilelerin kullanılması düşüğe sebep olduğu için tavsiye edilmez. Emziren annelerde de durum böyledir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.