Horlamaya Nasıl Engel Olunur Horlama Tedavisi

4.705
Horlamaya Nasıl Engel Olunur Horlama Tedavisi

Horlama herkesin bildiği gibi kişinin elinde olmadan, uyku sırasındayken çevreden duyulacak yükseklikte nefes alıp verme sesidir. Halk arasında çok horluyor dürtelim de horlamasın tarzı bir inanış olmasına rağmen öncelikle horlamanın bilimsel ve psikolojik nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Horlamanın Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Horlama kişinin yaşına bağlı olarak gelişebileceği gibi, genel olarak; fazla kilo, yoğun alkol tüketimi, uyumadan önce fazla ve yağlı besin tüketimi, yatağın kişinin vücuduna göre olmaması (rahatsızlık duyma – rahatsız uyuma pozisyonu), solunum yollarında ve burunda var olan deformasyonlar – tıbbi sorunlar (geniz eti, geçici ve kalıcı burun tıkanıkları) sorunlarından bir veya bir kaçının kişide bulunmasından dolayı kaynaklanır.

Horlamayı Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Sağlıklı bir yatak ve uyunulan ortamın rahat olması her şeyden önce gelir. Odanın nem dengesinin iyi olması, yatağın kişinin vücut şekline göre olması ve ortamın havadarlığı en başlıca nedenlerdir. Bunların yanı sıra doktora gidilmeli ve fiziksel ya da psikolojik bir rahatsızlık olup olmadığı saptanmalıdır.
Yapılan araştırmalara göre horlamaların %80’i solunum yolu ile ilgili rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Kişi burnundan rahat nefes alamadığı için ağzından hava alır ve bu sırada ortaya yüksek ses çıkar. Neyse ki solunum yolunu açmak için, kolaylıkla evde hazırlanabilecek ve deneyenlerin çok memnun kaldığı bir kür bulunmaktadır.

Horlama Tedavisi

Horlama Tedavisi

Malzemeler

1 çay kaşığı nane yağı
50 gram taze zencefil
Yarım çay bardağı limon suyu
Yarım çay bardağı greyfurt suyu
2 tatlı kaşığı bal
Yeşil çay

Hazırlanışı

Yeşil çayı bir kaba koyarak güzelce kaynatın ve demlenmeye bırakın. Bu sırada zencefili ezerek toz haline getirin ve limon suyu ile greyfurt suyunun içerisine koyarak güzelce karıştırın. 1 çay kaşığı nane yayını, hazırladığınız karışıma koyun ve karıştırmaya devam edin. Nane yağı solunum yollarını açma konusunda son derece etkilidir, oda sıcaklığında suya konulup içildiğinde bile son derece fayda gösterir. Limonlu ve zencefilli karışımınızı bir tülbentten pütür kalmayacak şekilde süzün ve demlenmiş olan yeşil çaya ekleyin. Ilık olan karışımın içerisine bal ekleyerek afiyetle içebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. elit water dedi ki:

    Bende horluyordum çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler